Yalı Çapkını kitap özeti kısa, Yalı Çapkını gerçek hikayesi, Yalı çapkını kitabını kim yazdı?

30.12.2022

Yalı Çapkını kitap özeti kısa, Yalı Çapkını gerçek hikayesi, Yalı çapkını kitabını kim yazdı?

Senaryosunu Mehmet Barış Günger’in kaleme aldığı Yalı Çapkını dizisi, Gaziantepli Korhan Ailesi’nin direği Halis Ağa’nın (Çetin Tekindor) el bebek gül bebek yetiştirilmiş torunu Ferit’in (Mert Ramazan Demir) evlenmesine karar vermesiyle gelişecek olayları konu ediniyor.

Yalı Çapkını adlı kitap yazar Burhan Cahit’e aittir. Kitabın Dr. Gülseren Budayıcıoğlu ile bir ilgisi bulunmamaktadır.

Yalı Çapkını kitabı, konu olarak çok çapkın olan ve sonrasında aradığı aşkı bulan bir erkeğin yaşamını anlatmaktadır. Yalı Çapkını dizisine uyarlanan kitap ise Gülseren Budayıcıoğlu’na aittir.

Bilindiği üzere Budayıcıoğlu ünlü bir psikiyatr ve yazardır. Öncelikle mesleği boyunca pek çok hastanın tedavi sürecini üstlenen yazar, sonrasında bu sıra dışı hikayeleri kaleme almıştır.

Sorumsuzluklarıyla ailesini -en çok da dedesi- Halis Ağa’yı kızdıran Ferit’in Gaziantep’ten uygun görülecek bir kızla evlendirilmesine kararı verilir. Ferit, evlenmek istemese de dedesinin sözünden çıkamaz. Uygun gelini bulmak Halis Ağa’nın en büyük gelini İfakat’in (Gülçin Şantırcıoğlu) görevidir.

Gaziantep’te Korhan Ailesi’nin gelini olmaya uygun bulunan Suna’nın (Beril Pozam) isteme töreninde yaşanacak sürpriz ise hem Suna’yı hem de kardeşi Seyran’ı (Afra Saraçoğlu) etkileyecektir.

Yalı Çapkını dizisi konusu evlenmek zorunla kalan iki kişinin hikayesini anlatmaktadır. Kitaba göre Korhanlı ailesinin Halis Ağa’sı el bebek gül bebek büyütülen ve çok çapkın olan oğulları Ferit’in evlenmesini ister.

Gaziantepli ailenin büyükleri Antep’e giderek, oğulları için en uygun gelini araştırmaya başlar. Bunun için hamamı tercih eden ailenin kadınları, oğulları için istedikleri geline karar verir. Gelinin ailesine durum açıldıktan sonra, isteme için gün verilir.

Antep’e gelmişken gezmek isteyen Ferit, antep fıstığı alacağı bir dükkanda Seyran’la karşılaşır. Belli etmese de ilk görüşte Seyran’a hayran olur. Güzelliği ile büyülenen Ferit, Seyran’dan aradığı yüzü bulamaz. İsteme günü gelip çattığında Suna çok heyecanlıdır.

Heyecandan eli ayağı titreyen Suna, elindeki tepsiyi olduğu gibi devirir. Utancından koşarak uzaklaşırken, imdadına Seyran yetişir. Seyran’ı görür görmez tanıyan Ferit annesine Suna ile değil Seyran ile evlenmek istediğini söyler. Oğlunun bu söylemine şok olan kadın, utana sıkıla konuyu Seyran’ın babasına açar. Kazım’ın kabul etmesiyle Seyran ve Ferit resmen nişanlanır.

Yapımını OGM Pictures’ın üstlendiği Star TV’nin yeni yapımı Yalı Çapkını, Gülseren Budayıcıoğlu’nun hikayesinden uyarlanma.

Yalı Çapkını gerçek hikayesi de Gülseren Budayıcıoğlu kaleminde gizli kalıyor. Ferit ve Seyran’ın gerçekte kim oldukları nasıl bir hayat yaşadıkları merak edilirken dizideki hikaye gerçek konudan izler taşıyor.

Seyran – Afra Saraçoğlu: Kazım ve Esme’nin küçük kızı. Ablası gibi Antep’in parmakla gösterilen genç kızlarındandır. En az ablası kadar güzel ve eğitimlidir. Okuyup kendi ayakları üzerinde durmanın hayalini kurar.Merhametli, sevgi dolu ama yeri geldiğinde de hırçınlaşabilen bir kızdır. İnatçılığı ve azmiyle kendi hayatının kontrolünü eline almak için mücadele etmekten asla vazgeçmez.

Budayıcıoğlu’na ait Yalı Çapkını hikayesi de belirtildiği gibi gerçek bir hikayeden esinlenilmiştir. Budayıcıoğlu o dönemde kendisine başvuran bir danışanının hikayesini kaleme alarak, okuyucuları ile paylaşmıştır. Budayıcıoğlu danışanları ile ilgili genel bilgiler vermekten kaçındığı için kitabın başrollerinin kimler olduğu ne yazık ki bilinmemektedir.

Burhan Cahit’e ait olan Yalı Çapkını kitabı vardır.

You cannot copy content of this page