Fiat Egea Hız Sabitleyici Nasıl Çalışır? Hız Sabitleyici Çalışmıyor?

03.05.2024

Soruları merak edilmektedir, arama motorlarında, sosyal medya platformlarında, ülkemiz gündeminde ve web sitemizin bu güzide adresinde bu sorulara yanıtlar aranmaktadır. Bizlerde sizin için Fiat Egea Hız Sabitleyici Nasıl Çalışır? Hız Sabitleyici Çalışmıyor? sorularının yanıtlarını araştırdık. Sayfamızda yer verdik, evet. İşte detaylar;

Fiat Egea model araçlar, gün geçtikçe Türkiye genelinde yaygınlaşıyor. Performansı ve fiyatıyla tercih edilen bu araç, konforlu bir sürüş için gerekli özelliklere sahip. Ancak, araç içindeki uyarıları anlamak bazı soru işaretlerine neden olabilir. Elektronik olarak kontrol edilen sistem, aracın istenilen hızda sabit kalmasını sağlayarak gaz pedalına basmaya gerek kalmadan hareket etmesini sağlar. Bu özellik, özellikle uzun, kuru ve düz yollarda (örneğin otobanda) 30 km/saat üzerindeki hızlarda kullanılabilir; ancak, şehir içi trafiğinde önerilmez.

Sistemi devreye almak için kolu ilgili konuma getirmeniz gerekir. Hız sabitleme düğmesi devreye alındığında uyarı lambası yanar. Ancak, hız sabitleme özelliği 1. viteste veya geri viteste devreye alınamaz; sadece 3. vites ve sonrasında kullanılması önerilir. Hızı ayarlamak için şu adımları izlemeniz gerekir: Cihazı devreye almak için 1 numaralı butona basın. Araç istenilen hıza ulaştığında, SET + veya SET – butonuna basıp bırakın. Ardından, aracın hızı kaydedilir ve gaz pedalı serbest bırakılabilir. İhtiyaç duyulduğunda, örneğin sollama yaparken, gaz pedalına basarak hızlanabilirsiniz. Gaz pedalı bırakıldığında araç, önceden kaydedilen hızda devam eder. Ancak, sistem devredeyken yokuş aşağı hareket edildiğinde araç hızı kaydedilen hızdan daha fazla olabilir. Hız artırma ve azaltma işlemleri SET + ve SET – düğmeleriyle yapılabilir. Önceden ayarlanmış hızı çağırmak için RES düğmesine basabilirsiniz. Sistemi devre dışı bırakmak için ise hafifçe fren pedalına basabilir veya CANC düğmesine basabilirsiniz. Cihazı tamamen devre dışı bırakmak için 1 numaralı butona basarak veya kontağı STOP konumuna getirerek devre dışı bırakabilirsiniz.

Cihazın kullanılmadığı durumlarda açık bırakılması tehlikeli olabilir. Yanlışlıkla devreye alınabilir ve beklenmedik aşırı hızlanmalara yol açabilir. Ancak, hız sabitleyici devredeyken vites kolunu boşa almayın ve sistemin arızalı olduğunu düşünüyorsanız yetkili bir Fiat servisiyle iletişime geçin. Ayrıca, sistem yoğun trafikte veya zorlu hava koşullarında kullanılmamalıdır çünkü bu durumlar, aracın kontrolünü kaybetme riskini artırabilir.

You cannot copy content of this page