Üst ve aynı düzey makama yazılan yazılar nasıl bitirilir?

01.10.2021

Üst ve aynı düzey makama yazılan yazılar nasıl bitirilir?

Alt makama yazılan yazılar “Rica ederim.”, üst ve aynı düzey makamlara yazılan yazılar “Arz ederim.”, üst ve alt makamlara dağıtımlı olarak yazılan yazılar “Arz ve rica ederim.” biçiminde bitirilir.

ÜST YAZI ÖRNEKLERİ İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

ÜST YAZI ÖRNEKLERİ İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Kısaca üst yazı kurumlar arasında bilgi alışverişi yapılırken yazılan resmi yazıların tümüdür. Üstyazı yazışma yapan her polisin bilmesi gereken bir şeydir.

Resmi Yazılar: Kamu kurum ve kuruluşları arasında yazılı iletişim amacıyla kullanılan yazılara resmi yazı denir. Gönderilen makamın derecesine, konuya göre yazının bölümleri ve ifadeler değişebilir. Ancak TSE’nin TS–1391 numaralı ürününde belirtilen şekli değişmez. TSE, yazıların kolay anlaşılması ve karmaşayı önlemek için Avrupa’daki uygulamaları da dikkate alarak bu standartları belirlemiştir.

Resmi Yazışma Kuralları:
 Resmi yazılar A4 (210×297 mm) ve A5 (210×148 mm) kağıda yazılabilir. Birinci derece bölümler her yazıda bulunmalıdır. Başka bir ifade ile bu bölümler resmi yazının olmazsa olmazlarıdır. Yazı tipi ve karakter boyutu; Bilgisayarda yazılan yazılarda Times New Roman yazı tipi ve 12 karakter boyutunun kullanılması esastır. Rapor, form ve analiz gibi özelliği olan metinlerde farklı yazı tipi ve karakter boyutu kullanılabilir.

You cannot copy content of this page