Kadının beyanı esastır iftira nedir? Kadının beyanı esastır kaldırıldı mi?

26.11.2023

Son zamanlarda, “Kadının beyanı esastır” ifadesinin yerine “kadının kanıtı esastır” şeklindeki haberler, Cumhurbaşkanlığı kararnamesine dair bir değişiklik olduğunu iddia ediyor. Ancak yapılan incelemelerde, bu ifadenin değişip değişmediği konusunda henüz resmi bir açıklama olmamakla birlikte, söz konusu haberlerin doğruluğu konusunda şüpheler bulunmaktadır.

Basında yer alan haberler su şekilde.

6284 Sayılı Kanun’da şiddet görenin beyanı tedbir kararı vermek için yeterlidir. Çünkü oluşan veya oluşabilecek bir şiddet tehdidi mevcuttur. Tedbir kararları belirli süre ile verildiği için sürekli sonuç da doğurmamaktadır. Amacı şiddet mağdurunun korunmasıdır. Kadının beyanı esastır ibaresi yerine, “Kadının Kanıtı Esastır” getirildi. Normlar hiyerarşisini, mevzuat metnini göz ardı eden sosyal medya profillerinin paylaştığı iddia gerçeği yansıtmıyor. 6284 sayılı Kanun’a 25 Kasım 2023 günü yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile “kadının beyanı esastır” yerine “kadının kanıtı esastır” ibaresi eklenmedi.

Sonuç olarak 25 Kasım 2023 Günü Resmî Gazete’de Yayımlanan “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Konulu 2023/16 Sayılı Genelge İle “Kadının Beyanı Esastır” Yerine “Kadının Kanıtı Esastır” İlkesinin Getirildiği İddiası Doğru Değil

6284 sayılı Kanun’da ya da 2023/16 sayılı Genelge’de “kadının beyan esastır” ya da “kadının kanıtı esastır” nevinden bir hüküm bulunmuyor.

2023/16 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi”nin 6. maddesinde şu ifadelere yer verildi:

“Kadına yönelik şiddetle mücadele alanında kanıta dayalı politikaların geliştirilmesine temel oluşturacak ve uluslararası standartlarda istatistik üretilmesine imkân sağlayacak verilerin elde edilmesi amacıyla nüfus temelli saha araştırmaları gerçekleştirilecektir.”

You cannot copy content of this page