Hamas nedir, kimdir?

07.10.2023
Hamas nedir, kimdir?

Hamas nedir, kimdir?

Hamas, Şeyh Ahmed Yasin, Abdülaziz el-Rantisi ve Mahmud Zahar tarafından kuruldu. Hamas’ın şu anki lideri, yani siyasi büro başkanı İsmail Haniye’dir. İsrail’e karşı düzenlediği silahlı eylemlerle adını duyuran Hamas, 2006 yılının Ocak ayında yapılan parlamento seçimlerinde çoğunluğu elde etti. Seçimlerin ardından Hamas ile Fetih arasında meydana gelen iç çatışmalar hareketin 2007’de Gazze’yi kontrol altına almasıyla sona erdi.

İhvan’ın Filistin’deki uzantısı şeklinde silahlı bir hareket olarak kurulan Hamas, Filistin’in önemli bir coğrafi kısmını oluşturan Gazze Şeridi’ni yönetiyor.

Hamas, Müslüman Kardeşler Teşkilatı liderlerinin önderliğinde 8 Aralık 1987’de başlayan ilk Filistin intifadasının ardından 14 Aralık’ta kuruldu. İsrail’in işgal veya abluka altında tuttuğu Filistin topraklarında faaliyet gösteren Hamas hareketi, bir kısmı kendisine mesafeli yaklaşan İslam ülkeleriyle iyi ilişkiler kurarken Batılı ülkeler tarafından ise “yasaklı örgüt” veya “terör örgütü” olarak tanımlanıyor.

You cannot copy content of this page