Şafak Pavey kimdir? Nereli? Eşi kimdir? Şafak Pavey’in babası kimdir, annesi kimdir?

10.04.2023

Şafak Pavey kimdir? Nereli? Eşi kimdir? Şafak Pavey’in babası kimdir, annesi kimdir?

Şafak Pavey, Ankara’da 10 Temmuz 1976 tarihinde doğdu. Memleketi Erzurum’dur. Babasının adı Şahin’dir. Annesi ise gazeteci Ayşe Önal’dır.

Pavey, 17 yaşındayken Ankara’da tanıştığı Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde konuk sanatçı olarak görev yapan müzisyen İngiliz Paul Pavey ile 1995 yılında İstanbul’da evlendi. Bir süre İsviçre’de yaşadı.

Burada hem sinema-televizyon öğrenimi gördü, hem de Zürih Çağdaş Tiyatro ve Dans Grubu’nda dans etti.

24 Mayıs 1996 tarihinde İsviçre’de geçirdiği tren kazası sonucu sol kol ve bacağını kaybetti. Yaşadıklarını “13 numaralı peron”adlı bir kitapta topladı.

Geçirdiği kaza ve sonrasında yaşadıkları Zürih Üniversite Hastanesi’nde tez konusu oldu. Bu çalışma kitap olarak yayımlandı.

Londra Westminster Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Yüksek lisansını London School of Economics’de tamamladı.

Birleşmiş Milletler’deki Engelli İnsan Hakları Sekreterliği görevini bırakarak on beş yıl sonra Türkiye’ye geri dönmüş, 12 Haziran 2011 seçimlerine girip Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul 1. bölge 5. sıradan milletvekili seçilmiştir. TBMM XXIV., XXV. ve XXVI. dönem İstanbul milletvekilidir. Türkiye-Güney Kore Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesi ve Türkiye-Norveç Parlamentolararası Dostluk Grubu başkanvekilidir.

30 Temmuz 2012 tarihi itibarıyla Cumhuriyet Halk Parti Merkez Yönetim Kurulu’nda Doğa Hakları ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir.

3 Temmuz 2015 tarihinde CHP grubu tarafından Meclis Başkanvekili olarak belirlenmiştir.

15 Eylül 2017 tarihinde sağlık sorunlarını gerekçe göstererek milletvekilliğinden istifa edeceğini açıklamıştır

You cannot copy content of this page