Yaren Leylek Adem amca kimdir, nerelidir, kaç yaşında? Yaren Leylek Adem amca belgeseli, hikayesi?

18.03.2023

Yaren Leylek Adem amca kimdir, nerelidir, kaç yaşında? Yaren Leylek Adem amca belgeseli, hikayesi?

Bursa’nın Karacabey İlçesi’nde balıkçılık yapan Adem Yılmaz 12 sene önce dostluk kurduğu Yaren Leylek ile bu sene de buluştu. İkilinin fotoğrafları ardından Yaren Leylek ve Balıkçı Adem’in hikayesi de bir kez daha gündeme geldi. Her yıl aynı yerde bir araya gelen Adem Amca ve Yaren’in hikayesini derledik.

Yaren Leylek, senelerdir dillere pelesenk olmuş bir dostluk hikayesinin adıdır. Leyleklerin göçünün gecikmesi, günlerdir beklenen kavuşmayı biraz erteledi.

Ancak beklenen kavuşma anı geçte olsa gerçekleşti. Yaren Leylek, Adem Amca ile sağ salim kavuştu. Bursa’nın Karacabey ilçesinde Uluabat Gölü’nün kıyısındaki kırsal Eskikaraağaç Mahallesi’nin simgesi “Yaren” leylek, 12’nci yılında da gelerek kendisini bekleyenlerin gözlerini yollarda bırakmadı.

Önceki yıllarda mahalleye ulaşıp göl manzaralı yuvasına konduğu tarihlerin üzerinden yaklaşık 20 gün geçtiği için kendisini bekleyenleri endişelendiren Yaren ile eşi “Nazlı”nın gelişi, meraklılarını sevindirdi. Kayığında Yaren’le “geleneksel” pozunu veren Adem amca, yaptığı açıklamada, “Ayın 6’sından 15’ine kadar öldüm öldüm dirildim. Gelecek mi gelmeyecek mi hep merak ettim. Şükürler olsun geçen yıl geldiği tarihten 11 gün sonra döndü. Tüm sevenlerimizi köyümüze bekliyoruz.

Ben ve köylüm çok memnun olduk Yaren’in gelişine. Mutluluğumu tarif edemem, çok sevindim” diyerek mutluluğunu paylaştı.

Türkiye’yi Avrupa Leylek Köyleri Birliğinde temsil eden tek yerleşim bölgesi olan Eskikaraağaç, her yıl göç döneminde on binlerce leyleğin geçtiği bir göç rotası üzerinde bulunuyor. Mahalle aynı zamanda yerleşik leyleklere de ev sahipliği yapıyor.

Adem Yılmaz, Yaren ile hikayesinin başlangıcını şu sözlerle anlatmıştı: “Bundan 10 yıl önce gölde teknemle balık tutuyordum. Bir leylek tekneme kondu. Aç olduğunu düşündüm ve tuttuğum balıklardan verdim. Yıllardır dostluğumuz devam ediyor. ‘Yaren’ adını verdiğim leyleği bu yıl da heyecanla bekliyorum. Benim kadim dostum oldu. Görmediğim zaman kaygılanıyorum. Her yıl 6 ay günün 5-10 saatini Yaren’le birlikte balık tutarak geçiriyorum.”

You cannot copy content of this page