Turkan Elci kimdir? Tahir Elçi kimdir?

17.03.2023

Turkan Elci kimdir? Tahir Elçi kimdir? Tahir Elçi kimdir? Tahir Elçi nereli, kaç yaşındaydı ve neden vefat etti, mesleği nedir? Türkan Elçi kimdir? Türkan Elçi nereli ve kaç yaşında?

Arama motorlarında ve web sitemizde Turkan Elci kimdir? Tahir Elçi kimdir? Tahir Elçi kimdir? Tahir Elçi nereli, kaç yaşındaydı ve neden vefat etti, mesleği nedir? Türkan Elçi kimdir? Türkan Elçi nereli ve kaç yaşında? sorularına yanıtlar aranmaktadır. Bizlerde sizin için Turkan Elci kimdir? Tahir Elçi kimdir? Tahir Elçi kimdir? Tahir Elçi nereli, kaç yaşındaydı ve neden vefat etti, mesleği nedir? Türkan Elçi kimdir? Türkan Elçi nereli ve kaç yaşında? sorularının yanıtlarını araştırdık. İşte detaylar;

Türkan Elçi, Diyarbakır’da doğdu, ilk, orta ve lise öğrenimini Diyarbakır’da tamamladı.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdikten sonra on beş yıl Türkçe öğretmenliği yaptı, ardından istifa edip hukuk fakültesini bitirdi.

İki çocuk annesi ve halen Diyarbakır Barosu’na bağlı olarak serbest avukatlık yapmaktadır.

Tahir Elçi kimdir?

Tahir Elçi, 1966 yılında Şırnak’ın Cizre ilçesinde doğdu.

Türkan Elçi ile evli olan Tahir Elçi, Nazenin ve Arin adlı iki çocuk sahibiydi. Tahir Elçi (1966, Cizre – 28 Kasım 2015, Sur), asıllı Türk hukukçu, aktivist. Elçi, 28 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır’ın Sur ilçesinde silahlı saldırı sonucu hayatını kaybettiğinde Diyarbakır Baro Başkanlığı görevini sürdürmekteydi.

1966 yılında Şırnak’ın Cizre ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Cizre’de tamamladı. Elçi, 1991 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

1992 yılından itibaren Diyarbakır’da serbest avukatlık yapan Elçi, 1998-2006 arasında Diyarbakır Barosu’nda yönetici olarak görev yapmıştır. Bu süre zarfında Almanya’da bulunan Avrupa Hukuku Akademisi’nde uluslararası ceza hukuku ve ceza yargılaması eğitimi görmüş, birçok ulusal ve uluslararası konferansa konuşmacı olarak katılmıştır. Ayrıca 1998 yılından bu yana staj eğitimi ve meslek içi eğitimlerde ceza ve insan hakları hukuku alanında seminerler vermiştir.

Kasım 2012’de Diyarbakır Barosu Başkanı seçilen Elçi, 2014 yılı olağan genel kurulunda yeniden Baro Başkanlığına seçildi. Aynı zamanda İnsan Hakları Derneği üyesi olan Tahir Elçi, ayrıca Türkiye Barolar Birliği (TBB) İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu ile Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Kurucular Kurulu üyeliği görevlerini de yürütmekteydi.

ahir Elçi , 28 Kasım 2015’te Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, Hendek operasyonları sırasında zarar gören Dört Ayaklı Minare önünde yaptığı basın açıklaması sırasında, açıklamanın yapıldığı Yenikapı sokakta çatışma çıkmıştır. Çatışmalar sırasında açılan ateş sonucu başına isabet eden bir kurşun sebebiyle yaşamını yitirmiştir. Tahir Elçi’nin ölümüne yol açan kurşunun hangi silahtan çıktığı ve kim tarafından ateşlenmiş olabileceğine dair rapor hazırlayan İngiltere merkezli Forensic Architecture kuruluşu, Elçi’nin üç polisten birinin silahından çıkan kurşunla öldürüldüğünü, cinayet kurşununun üç polisten birinin silahından ateşlendiği tespit edilmiştir. Ölümü dünya basınında geniş yer bulan Elçi’nin yaşamını yitirmesinden sonra birçok şehirde protesto gösterileri olmuş, bu gösterilerde zaman zaman polis ile göstericiler arasında çatışmalar yaşanmıştır.

You cannot copy content of this page