Doktor Meşali kimdir? Muhammed Abdulgaffar Meşali wikipedia? Muhammed Abdulgaffar Meşali kimdir?

17.03.2023

Doktor Meşali kimdir? Muhammed Abdulgaffar Meşali wikipedia? Muhammed Abdulgaffar Meşali kimdir?

Arama motorlarında ve web sitemizde Doktor Meşali kimdir? Muhammed Abdulgaffar Meşali wikipedia? Muhammed Abdulgaffar Meşali kimdir? sorularına yanıtlar aranmaktadır. Bizlerde sizin için Doktor Meşali kimdir? Muhammed Abdulgaffar Meşali wikipedia? Muhammed Abdulgaffar Meşali kimdir? sorularının yanıtlarını araştırdık. İşte detaylar;

Hayatını yoksullara yardıma adayan ve Arap dünyasında “fakirlerin doktoru” olarak bilinen Muhammed Abdulgaffar Meşali’nin 2020’deki vefatı, sevenlerini üzerken ondan geriye mütevazılık ve iyiliklerle dolu bir hayat hikayesi kaldı.

Doktor Meşali, Mısır’ın El-Garbiyye ilinin Tanta kentindeki kliniğinde maddi durumu yeterli olmayan hastalara yardım etmesiyle tanınıyordu. İhtiyaç sahibi hastaları ücretsiz muayene etmesiyle bilinen Meşali, 28 Temmuz 2020’de aniden rahatsızlanarak hayatını kaybetti.

Hayatı yaşam mücadelesiyle geçen ve üç oğlunun yanı sıra kardeşinin yetim kalan çocuklarını büyüten Meşali, tedavi imkanından mahrum olanlara da yardım elini uzattı. Meşali, kliniğini açtığı 1975’ten itibaren Mısırlı ünlü yazar Taha Hüseyin’in toplumun ezilen kesimi için kullandığı tabirle “yeryüzünde işkence çekenlere” destek olmaya çalıştığını söyledi. Küçük bir çocuğun annesinin ilaç alacak parası olmadığı için hayatını kaybettiğini söyleyen Meşali, bu olayın kendisinde derin izler bıraktığını birçok kez üzüntüyle dile getirdi. Meşali, babasının kendisine fakirlere yardım etmesini vasiyet ettiğini belirterek, maddi durumu olmayan kişilerden birçok kez para istemediğini ifade etti.

Muayenehanesine fakir bir anne 2 çocuğu ile birlikte gelmişti. Çocuklardan biri çok hastaydı. Doktorun çocuğu iyileştirmek için bir iğne yapması gerekiyordu ama iğne paralıydı ve yoksul kadın için çok pahalıydı.

İşte Mısır’ın en zengin doktoru olarak bilinirken, Dünya çapında onun tanınmasına sebep olan olay bu hikayeyle başladı ve onu efsane yaptı. Çünkü doktor, parayı bir kenara bırakarak bu çocuktan sonra durumu olmayanlara ücretsiz bakmaya başladı.

Meşali, yerel medya organlarının internet sitelerinde yayımlanan röportajlarında anlattığı hayat hikayesiyle de dikkati çekti. Orta halli bir ailenin çocuğu olan Meşali, 1944 yılında fakirlerin ve ihtiyaç sahiplerinin çoğunlukta olduğu bir mahallede dünyaya geldi.

Meşali, röportajlarında “zorlu bir yaşam mücadelesi verdiğini ve her şeye sıfırdan başladığını” belirterek, 1967 yılında tıp fakültesinden mezun olduğunu anlattı. Mezuniyetinin ardından ülkenin en fakir bölgelerinden birinde doktor olarak görevlendirilen Meşali, 2004 yılında emekli oldu.

You cannot copy content of this page