Ali Şeriati kimdir?

09.03.2023

Selin Sayek Böke kimdir? Nereli, Kaç Yaşında? Selin Sayek Böke kökeni? Selin Sayek Böke Kaç Yaşında, eşi kim?

Ali Şeriati 23 Kasım 1933 tarihinde İran’ın Sabzevar şehrinde doğdu. Milliyetçi öğretmen bir babanın oğlu olan Şeriati, öğrencilik yıllarında ülkesinde bulunan fakir insanların kötü halini görmüştür. Bu dönemde müslüman insanların sorunlarına çözümler bulmaya uğraşmıştır. Bunun yanında Şeriati, Mevlana ve Muhammed İkbal’den büyük ölçüde etkilenmiştir. Üniversite öğrenimini İran’da tamamladıktan Paris Üniversitesi’nde doktorasını yaptı.

Eğitimini tamamladıktan sonra ülkesine dönmüş, fakat şah yönetimi tarafından yakalanarak Fransa’da bulunduğu dönemde devleti yıkmaya çalışmakla suçlanmıştır. Daha sonra 1965’te serbest bırakılmış ve Meşhed Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başlamıştır. Dersleri kısa bir zaman sonra öğrenciler tarafından büyük bir ilgi görmüştür. Bunun üzerine hükümet üniversiteye baskı yaparak ders vermesini engellemiştir. Daha sonra Tahran’a giden Ali Şeriati, Hüseyniye-i İrşad Enstitüsü’nde ders vermeye başladı.

Burada da anlattığı derslere büyük ilgi olması sebebiyle şah rejimi bazı öğrencileri tutuklatmıştır. Öte yandan devletin güvenlik örgütlerinden biri olan SAVAK kendisini yakın takibe almıştır. Yapılan baskılar sonucu Şeriati, İngiltere’ye giderek buraya yerleşti ve burada 19 Haziran 1977 tarihinde yaşamını yitirdi. Ölümü hakkında cinayet şüphesi olsada otopsi sonuçlarında kalp yetmezliğinden öldüğü belirtilmiştir. Ali Şeriati’nin etkisi bu gün dahi İran topraklarında hissedilmektedir.

You cannot copy content of this page