Erkan Baş kimdir nerelidir? Erkan Baş boyu, eşi?

07.03.2023
Erkan Baş kimdir nerelidir? Erkan Baş boyu, eşi?

Erkan Baş kimdir, kaç yaşında, aslen nereli, ne mezunu?

1979 doğumlu olan Erkan Baş, 2022 yılı itibarıyla 43 yaşında ve evli.

Erkan Baş 1.89 metre boyunda, 83 kilo ve yengeç burcu.

Sosyal paylaşım sitesi Instagram’da @erkbas.tip, Twitter’da @erkbas kullanıcı adıyla yer alıyor.

14 Temmuz 1979 tarihinde Almanya’nın Berlin kentinde dünyaya geldi. Erkan Baş aslen Boşnak. Ailenin Yugoslavya’daki soyadı Jusovic idi. Babası Almanya’ya çalışmaya giden işçilerden. Annesi bir dönem tekstil işçiliği yapan ev hanımı.

İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da okudu. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi bölümünde tamamladı.

Erkan Baş, bir süre İstanbul Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri bölümünde misafir öğretim görevlisi olarak dersler verdi. Üniversitedeki yemekhane işçilerinin haklarına dair verdiği mücadele sonucu okul yönetimi tarafından görevinden uzaklaştırıldı.

Genç yaşta Sosyalist İktidar Partisi (SİP) üyesi olan Erkan Baş, bu partide ve devamında kurulan Türkiye Komünist Partisi’nde (TKP) sorumluluklar üstlendi. İstanbul örgütünde faaliyet gösterdi, partinin İstanbul il sekreterliğini yaptı, Örgüt Bürosu’nun ve Merkez Komitesi’nin içinde yer aldı. Partinin 1 Mayıs 2008 eylemlerinde Taksim Meydanı’ndaki basın açıklamasını gerçekleştirdi.

TKP 9. Kongresi’nde Aydemir Güler genel başkanlık görevini bıraktı, onun yerine Erkan Baş genel başkanlık görevine seçildi. TKP Genel Başkanlığı parti temsiliyetinin kolaylaşması için alınan kongre kararıyla yürürlüğe girdi. Bu hamle istenen başarıyı getirmeyince, Parti Merkez Komitesi yaklaşık 6 ay sonrasında ‘genel başkanlık’ makamını kaldırdı. TKP, Parti Merkez Komitesi tarafından kolektif önderlikle yönetilmeye başlandı.

2014 yılında yaşanan ayrışma sonrasında kurulan Halkın Türkiye Komünist Partisi’nde (HTKP) genel sekreter oldu.

2018 Türkiye genel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) milletvekili seçilen Erkan Baş, 11 Ekim 2018 tarihinde Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) geçerek burada genel başkan seçildi. 2022 yılı itibarıyla bu görevini sürdürüyor.

You cannot copy content of this page