Şerif Barış kimdir? Nerelidir?

07.02.2023

Şerif Barış kimdir, nerelidir?

1984 yılında İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliğinde lisans, 1988’de Japonya’da Sismoloji ve Deprem Mühendisliği yüksek lisans, 1989 yılında Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nde (BÜKRDAE) yüksek lisans, 1995 yılında doktora eğitimini tamamlamış.

1998’de doçent olmuştur.

1986-2003 yılları arasında BÜKRDAE’de araştırma görevlisi ve uzman olarak çalışmıştır.

2003 yılı sonunda Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümüne doçent olarak geçmiş olup, 2004 yılından beri aynı üniversitede profesör olarak çalışmaktadır.

Birçok ulusal ve uluslararası deprem araştırma projelerinde çalışmış olan Prof. Barış, bilimsel kariyeri süresince 8 kitap, 22’den fazla uluslararası dergide makale ve 80’den fazla bildiri yayımlamış, yayınlarına 1000’den fazla atıf yapılmıştır.

Üç yılı aşkın süre birçok uluslararası projede ve burslu araştırmacı olarak yurtdışı üniversitelerde çalışmış olup, kurumlar Japonya (IISEE, Tokyo Üniversitesi, Tokyo Teknik Üniversitesi, Tohoku Üniversitesi, Kyoto Üniversitesi), Portsmouth Üniversitesi (İngiltere), ETH(İsviçre), ICTP(İtalya) ve GFZ(Almanya) şeklindedir.

AFAD, DASK ve Milli Eğitim Bakanlığı, İBB AKOM ile deprem bilinci eğitim malzemesi geliştirme, eğitim verme çalışmalarında danışman ve görevli olarak yer almıştır.

Çalışma alanları, afet yönetimi, afete hazırlık eğitimleri, afet ve acil durum planlarının geliştirilmesi, depremin önceden belirlenmesi araştırmaları, deprem tomografisi, deprem oluş düzenleri, deprem dalgalarının sönümü ve deprem erken uyarı sistemleridir.

You cannot copy content of this page