İsmihan Sultan kimdir?

26.01.2023

Kuruluş Osman İsmihan sultan gerçek adı? Kuruluş Osman İsmihan sultan kimdir?

Selçuklu Sultanı Alaadin’in validesi olan İsmihan Sultan, Konya’dan gelmiştir.

Gücünü Selçuklu Devleti’nden alan İsmihan Sultan, birçok noktada Osman Bey ile çatışır. Osman Bey’in düşmanlarıyla iş birliği yapan İsmihan Sultan, Kayı’yı küçümser.

ATV’de yayınlanan fenomen dizilerden “Kuruluş Osman” dizisinin son bölümünde senaryoya yeni bir karakter daha dahil oldu. Bu yeni karakterin adı ise “İsmihan Sultan” oldu. İsmihan Sultan’ın tarihteki yeri merak konusu olurken, karakteri canlandıran oyuncu da merak ediliyor.

Bozdağ Film’in yapımcılığını, Ahmet Yılmaz’ın ise yönetmenliğini üstlendiği Kuruluş Osman 104. bölüm ile 16 Kasım Çarşamba akşamı izleyicinin karısına çıktı. Kuruluş Osman 105. bölüm fragmanı yayınlandı. Dizinin son bölüm fragmanında İsmihan Sultan’ın obaya geldiği görülüyor.
ANADOLU SULÇUKLU’DA İSMİHAN SULTAN

Kuruluş Osman’da yer alan İsmihan Sultan’ın Selçuklu Sultanı Alaaddin’in validesi olarak görünüyor. Öte yandan Osmanlı’nın genişleme yükselme döneminde de İsmihan Sultan adında padişah validesi bir tarihi şahsiyet var. Ancak o 1500’lü yıllarda yaşadığı için dizideki karakterle pek ilgili görünmüyor. Ayrıca onun adı da İsmihan değil Esmehan’dır.

Esmehan Sultan, 1545 yılında Manisa Sarayı’nda dünyaya geldi. 1564 yılında Sokullu Mehmed Paşa ile evlendi ve bu evlilikten iki çocuğu oldu. Dizide yer verilen karakterin 1300’lü yılların başlarında yaşamış olması gerekiyor. Yani Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıllarında.

Deniz Barut 1983 yılında Denizli’de doğdu. Muhtemelen en çok konuşulan tarih dizisi Kuruluş Osman dizisinde İsimihan Sultan hakkında net bir bilgi yok.

Ancak Kuruluş Osman Dizisindeki İsimihan Sultan’ı kim oynayacak sorusunun cevabı Deniz Barut oldu.

Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Fotoğraf ve Video Bölümü’nden mezun oldu. Deniz Barut, 2000 yılında en sevdiği sporu bırakıp oyuncu olmaya karar veren profesyonel bir voleybolcudur. Deniz Barut, Instagram hesabı 400.000’den fazla takipçisi olan Deniz Barut, @dnzbarut kullanıcı adıyla 270 gönderi içeren Instagram hesabını aktif olarak kullanıyor. 2005 yılında yönetmen Şafak Bakkalbaşıoğlu ile evlenen Barut’un Kuzey ve Uzay adında iki oğlu var.

Tarihte İsmihan Kaya Sultan geçmektedir. O da Osmanlı hükümdarı Sultan IV. Murat Han’ın kızıydı. Deniz Barut’un Kuruluş Osman’da Sultan Alaaddin’in validesi oynamakta..
Deniz Barut kimdir?

29 Mart 1983 tarihinde Denizliİ’de dünyaya gelen Deniz Barut, ilk ve orta öğrenimini Denizli’de tamamlamıştır. İlkokulda başladığı voleybol nedeniyle lise öğrenimini İzmir’de tamamlayan Deniz Barut, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Fotoğrafçılık ve Video bölümünden mezun olmuştur.

Çektiği fotoğraflarla karma sergilerde yer alan Barut, 1997’de düzenlenen Elite Model Look yarışmasında 2. olmuştur. 2000 yılında profesyonel olarak oynadığı voleybolu bırakıp İstanbul”a gelen Deniz Barut, Can Gürzap’ın kurucusu olduğu Dialog’ta diksiyon eğitimi almıştır.

Haber, spor, canlı yayın ve life style programları sunuculuğu yapan Deniz Barut, oyunculuk kariyeri boyunca; ‘Kaybolan Yıllar’, ‘Anneler ile Kızları’, ‘Elde Var Hayat’, ‘Lale Devri’, ‘Kara Para Aşk’, ‘Son Çıkış’, ‘Hayatımın Aşkı’, ‘Avlu’, ‘Sol Yanım’ dizilerinde, ‘Sesinde Aşk Var’, ‘Baba Parası’ yapımlarında rol almıştır.

2005 yılında ilk görüşte aşık olduğunu söylediği yönetmen Şafak Bakkalbaşıoğlu ile evlenen ancak 2019 yılında boşanan Deniz Barut’un bu evliliğinden Kuzey veUzay adında iki erkek çocuğu vardır.

You cannot copy content of this page