KPSS Çavdar Sorusu Nedir? Cevabı ne?

06.11.2022
KPSS Çavdar Sorusu Nedir? Cevabı ne?

KPSS Ortaöğretim Sınavına Mercimek-Buğday-Çavdar Sorusu Damga Vurdu

2022 KPSS ortaöğretim sınavı 6 Kasım Pazar bugün itibari ile gerçekleşti. Saat 10.15’te sınava giren milyonlarca aday 12.25 saatinde sınavdan çıkmış olacak. Milyonlarca kişi hayallerindeki meslek için KPSS ortaöğretim sınavına katılım sağlarken sınav çıkışında soruların yanıtları merak edilmeye başlandı. Peki KPSS ortaöğretim buğday, çavdar unu ve yeşil mercimek sorusu cevabı nedir?

KPSS ortaöğretim cevap anahtarı henüz açıklanmadı. Sınava ilişkin soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandığında sorunun doğru cevabı haberimize eklenecektir.

KPSS ortaöğretim soru ve cevaplarının bir kısmının gün içerisinde ÖSYM tarafından açıklanması bekleniyor.

ÇAVDAR UNU SORUSUNUN YANIT NEYDİ?

KPSS’de adaylar tarafından en çok akılda kalan soruların yanıtları aratılmaya başlandı. KPSS ortaöğretim sınavının bugün gerçekleşmesi ile birlikte adayların akıllarında kalan sorulardan bir tanesi de çavdar unu sorusu oldu. Adaylar ‘Çavdar unu sorusunun cevabı neydi?” sorusunun yanıtını arama motorlarında aratmaya devam ediyor.

Çavdar ( nedir ), Poaceae (buğdaygiller) familyasından bir tahıl bitkisi. Buğdaygiller familyasından bir tahıl bitkisidir. Soğuğa en dayanıklı tahıl olan çavdar yüksek yerleri, kumlu ve gevşek toprakları sever.

Çavdar Neye Benzer?

Genellikle 1-2 metre yüksekliğe ulaşan çavdarın görünümü arpaya çok benzer. Taneleri buğdaya göre daha ince uzun, kavuzları daha dar, kılçıkları da oldukça kısadır.

Çavdar ekmeği Nedir? Çavdar ve buğday unu karışımından yapılan ekmek.

çavdarmahmuzu Buğdaygillerin ve en çok çavdarın , başağı üzerinde türeyip koyu mor renkte bir horoz mahmuzunu andıran, 1-4 cm uzunlukta, 2-7 mm genişlikte, az çok kıvrık, kolayca kırılabilen, özel kokulu, silindir yapılı çubuklar hâlinde olan ve hekimlikte kullanılan askılı mantarlardan biri (Claviceps purpurea).

Çavdar’ı Kim Buldu Çavdarın ilk kez İÖ 6500 yıllarında Asya’nın güneybatısında yetiştirildiği sanılmaktadır.

Çavdarda Bulunan vitaminler: B2, B6, B12 ve C vitaminleri ile demir, kalsiyum, niasin, folik asit ve çinko içerir.

Çavdarın Özellikleri

Çavdarın yetiştiği yerler; Soğuğa en dayanıklı tahıl olan çavdar yüksek yerleri, kumlu ve gevşek toprakları sever.

Rusya, İskandinav ülkeleri gibi kışları çok sert geçen yörelerde bile yetiştirilir ve sonbaharda ekilip ertesi yıl yaz başlarında biçilir.

Üstelik buğday, arpa, mısır ve pirinç tarımına elverişli olmayan en verimsiz topraklarda bile öbür tahıllardan daha iyi ürün verir.

Tahıllara büyük zarar veren külleme ve pas hastalıkları ile zararlı böceklerden de pek fazla etkilenmeyen çavdarın en önemli zararlısı çavdar mahmuzu hastalığına yol açan bir asklı mantardır.

Genellikle 1-2 metre yüksekliğe ulaşan çavdarın görünümü arpaya çok benzer. Taneleri buğdaya göre daha ince uzun, kavuzları daha dar, kılçıkları da oldukça kısadır.

Daha çok ekmeklik un ve hayvan yemi olarak değerlendirilen çavdarın bileşiminde karbonhidrat, protein, potasyum ve B vitamini bulunur.

Çavdar unundan yapılan ekmek de buğday ekmeği gibi hafif olur. Buğday ve çavdar ununda bulunan protein karışımları (glüten) hamurun kabararak esnek ve yumuşak olmasını sağlar. Bu yüzden, başka tahılların unundan ekmek yapılırken hamura buğday ya da çavdar unu katılması gerekir.

Dünya genelinde, besin olarak kullanılan çavdar miktarı bu amaçla kullanılan buğdayın yarısı kadardır. Besin değeri yüksek olan bu bitki başka tahıllarla karıştırılarak hayvanlara da yedirilir.

Dünyanın çeşitli yörelerinde çavdardan viski, cin, votka gibi aklollü içkiler ve kvas denen Rus birası yapılır. İnce uzun, esnek ve sağlam olan çavdar sapları da çatı kaplaması, şilte dolgusu, örme şapka, kağıt ve mukavva yapımında kullanılır.

BUĞDAY SORUSU CEVABI NEYDİ?

KPSS ortaöğretim sınavına katılım sağlayan milyonlarca aday sınav heyecanının ardından sınav sorularının cevaplarını aramaya başladı. Adaylar akıllarında kalan soruların yanıtlarını arama motorlarında aratmaya devam ederken 2022 ortaöğretim KPSS’de sorulan buğday sorusunun yanıtı merak edildi. ‘KPSS buğday sorusunun yanıtı neydi?’

YEŞİL MERCİMEK SORUSUNUN YANITI NEYDİ?

Akıllara takılan bir diğer soru ise KPSS ortaöğretim sınavında çıkan yeşil mercimek sorusu oldu. Adaylar sınav çıkışında ‘yeşil mercimek sorusunun yanıtı neydi?’ şeklinde aramalara devam ediyor. Sınav bitiminde ÖSYM’nin cevap anahtarının yüzde 10’unu yayınlayacağı düşünülüyor.

Yukarıda merak edilen soruların yanıtları ÖSYM cevap anahtarının açıklanmasının ardından sizlerle buluşacak.

Adaylar sınav sorularına sonuçların açıklanmasından itibaren (https://ais.osym.gov.tr) İnternet adresini üzerinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile girdikleri sınavların sorularını görebileceklerdir.

You cannot copy content of this page