Duldung nedir? Duldung kimlere verilir? Duldung nasıl kaldırılır? Müsamaha duldung ne demek?

09.10.2022

Duldung nedir? Duldung kimlere verilir? Duldung nasıl kaldırılır? Müsamaha duldung ne demek?

Müsamaha Belgesi veya “Duldung” gerçek bir oturum izni değil, sınırlı bir süre için Almanya’da kalmanızı sağlayan geçici bir belgedir. Bu belgeye sahip olanlar, Almanya’da yasal olarak ikamet edebilirler, ancak ayrılma zorunlulukları da hâlâ geçerlidir. Bu belge sadece birkaç gün, hafta veya ay için verilir.

İlke olarak, İkamet Yasası §60a uyarınca, ülkeden ayrılma zorunluluğu olan, ancak sınır dışı edilmenin önünde geçici engeller olan veya başka sebepler dolayısıyla Almanya’dan ayrılması mümkün olmadığına inanılan kişilere Müsamaha Belgesi (“Duldung”) verilir.

Almanya’da yıllardır Duldung sahibi olarak yaşayan bir sürü insan var. Çoğu durumda, müsamaha belgesinin süresi yıllar boyunca uzatılmaya devam edilebilir. Ve bu kişilerin sonradan oturum izni almaları da mümkün olabilir. Belirli şartları yerine getirdiğiniz takdirde bunu yapabilirsiniz. Eğer şartların hepsini karşılamıyorsanız, bir danışma merkezinden destek alın. Mesela yaşadığınız eyalette bulunan Mülteci Konseyinden yardım alabilirsiniz.

İlke olarak, aşağıdaki gruplardan birine dahil olan kişinin, Almanya’dan ayrılması mecburi ve sınır dışı edilmesi zorunludur:

  1. Davaları tartışmasız bir şekilde reddedilen sığınmacılar. …
  2. Yasa dışı bireyler, örneğin (artık) Almanya‘da kaydı bulunmayanlar.
  3. Oturum izni sona eren veya iptal edilen yabancı vatandaşlar.

Müsamaha belgesi yabancılar dairesi tarafından verilir. Bir kişinin yurt dışına çıkması gerektiğini ama geçici olarak farklı sebeplerden dolayı çıkamadığını veya sınır dışı edilemediğini belgeler.

You cannot copy content of this page