Cevher Hatun kimdir? Cevher Hatun ölümü, nasıl öldü? Eşi kim? Cevher Sultan kimdir?

04.10.2022
Cevher Hatun kimdir? Cevher Hatun ölümü, nasıl öldü? Eşi kim? Cevher Sultan kimdir?

Cevher Hatun kimdir? Cevher Hatun ölümü, Cevher Hatun nasıl öldü? Cevher Hatun Eşi kim? Cevher Sultan kimdir? Alparslan Büyük Selçuklu Gevher Hatun nasıl öldü? Esila Umut canlandırıyor! Esila Umut kimdir? kaç yaşında?

Melihşah’ın kızıydı. 1073’te III. Mesud ile nişanlanıncaya kadar Irak-ı Acem’de yaşadı. Bazı kaynaklara göre Cevher Hatun, III. Mesud’un oğlu Arslanşah’ın annesiydi, diğer bazı kaynaklar ise onun üvey annesi olduğunu belirtiyor.

Cevher Hatun, I. Melihşah’ın kızıydı. 1073’te III. Mesud ile nişanlanıncaya kadar Irak-ı Acem’de yaşadı. Bazı kaynaklara göre Cevher Hatun, III. Mesud’un oğlu Arslanşah’ın annesiydi, diğer bazı kaynaklar ise onun üvey annesi olduğunu belirtiyor.

Bununla birlikte Arslanşah’ın hükümdarlığı sırasında Cevher Hatun kötü muamele gördü ve bu da Cevher Hatun’un kardeşi Ahmed Sencer’in Arslanşah’ın topraklarını işgal etmesine sebep oldu. Ahmed Sencer, burada Arslanşah’ı kesin bir yenilgiye uğrattı.

Arslanşah’ın kardeşi Behramşah’ı Gaznelilerin yeni hükümdarı yaptı ve Selçuklu hükümdarlığını kabul ettirdi. Bu olaydan sonra, Cevher Hatun’un adı artık hiçbir kaynakta geçmiyor ve daha sonra 12. yüzyılda bilinmeyen bir tarihte ölmüştür.

Esila Umut kimdir? Nerelidir? Esila Umut kaç yaşında?

Gevher Hatun tarihte yaşamış gerçek bir kişidir. Gevher Hatun bilinmeyen bir tarihte Gazneli III. Mesud ile evlenerek onun ikinci karısı olan Selçuklu prensesiydi. Gevher Hatun, I. Melihşah’ın kızıydı. 1073’te III. Mesud ile nişanlanıncaya kadar Irak-ı Acem’de yaşadı. Bazı kaynaklara göre Gevher Hatun, III. Mesud’un oğlu Arslanşah’ın annesiydi, diğer bazı kaynaklar ise onun üvey annesi olduğunu belirtiyor.

Esila Umut Alparslan dizisinde Gevher Hatun rolünü canlandırmaktadır. Esila Umut 2001 yılında İzmir’de doğdu. 20 yaşında olan genç oyuncunun İzmir’de yaşadığı ve oyunculuğa ilgisinin çok küçük yaştan itibaren başladığı biliniyor. Oyunculuk kariyerine yeni başlayan ve adını daha yeni yeni duyuran Esila Umut oyunculuğu ile izleyenlerden tam not almayı başardı.

You cannot copy content of this page