Adem Sözüer kimdir? Nereli, kaç yaşında? Adem Sözüer ilk eşi kim?

04.10.2022
Adem Sözüer kimdir? Nereli, kaç yaşında? Adem Sözüer ilk eşi kim?

Adem Sözüer kimdir? Nereli, kaç yaşında? Adem Sözüer ilk eşi kim?

Alman ceza hukuku doktrinine hâkim olan Sözüer, 2009 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi dekanlığına, 2013 yılında yine bu göreve ikinci kez atanmıştır. Adem Sözüer aynı zamanda Türk Alman Üniversitesi ceza kürsüsünde profesördür.

1957 yılında Rize’nin İkizdere ilçesinde dünyaya gelen Adem Sözüer, Van Atatürk Lisesi’nden mezun olmasının akabinde bir süre Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi ne devam etmiş, ancak bu okulu bitirmeden 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ne girmiştir.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1983 yılında mezun olan Sözüer, bir süre İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi nda da çalışmıştır. Akademik hayata Kayıhan İçel’in asistanı olarak başlayan Adem Sözüer, 1987 yılında yüksek lisansını tamamlamış, 1993 yılında hukuk doktoru ünvanını, 2000 yılında ise ceza hukuku doçenti ünvanını iktisap etmiştir.

İzzet Özgenç ile birlikte 2005 yılında yürürlüğe giren Türk Ceza Hukuku Reformu’nun baş mimarlarından olan Adem Sözüer, 2008 yılında Ceza ve Ceza Usul Hukuku Anabilim Dalı’nda profesör olmuştur. Alman ceza hukuku doktrini alanında engin bir birikime sahip olan Sözüer, 2009 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi dekanlığına, 2013 yılında yine bu göreve ikinci kez atanmıştır. Bu görevinin dışında İstanbul Aydın Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde ceza hukuku alanında ders vermektedir.

5 Şubat 2012 tarihinde İstanbul Üniversitesi’nin hazırladığı Yeni Anayasa Çalışmalarına katılmış ve “Şu veya bu sebeple süreç yavaşlatılmamalı. Halkın büyük beklentisi var. Kimsenin zoru ve baskısı olmadan yapılan yeni bir anayasa istiyoruz.” diyerek sürece destek vermiştir. Bunun yanında Sözüer’in fikir babası olarak başlattığı ve dünyada bir ilk niteliğinde olan “Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali”’nin de başkanlığını yürütmektedir.

You cannot copy content of this page