Komet kimdir? Komet ressam? Gürkan Coşkun kimdir, nereli, kaç yaşında ,neden öldü?

02.10.2022
Komet kimdir? Komet ressam? Gürkan Coşkun kimdir, nereli, kaç yaşında ,neden öldü?

Komet kimdir? Komet ressam? Gürkan Coşkun kimdir, nereli, kaç yaşında ,neden öldü?

Komet (Gürkan Coşkun) 1941 yılında Çorum’da doğdu. 1960–1967 yılları arasında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde Halil Dikmen ve Zeki Faik İzer Atölyeleri’nde çalışır.

Ressam ve şair Gürkan Coşkun ya da sanat camiasında bilinen adıyla Komet, 26.09.2022 günü 81 yaşında hayatını kaybetti.

Genellikle hayalle gerçeği harmanladığı resim ve gravürleriyle tanınan ve ‘kuyruklu yıldız’ anlamına da gelen ‘Komet’ ismini kullanan sanatçı, 1941’de Çorum’da dünyaya geldi.

1960’lı yıllarda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde eğitim gördü. Fantastik unsurları kullandığı resimlerinde siyah renk ağırlıktaydi. Sanat yolculuğu Paris’te devam etti. İlk kişisel sergisini orada açtı.
“Sanatçının bir tahtası mutlaka eksik” olmalı derdi. Bir yanı hayal gücünü öne çıkarsa da diğer yanıyla toplumun gerçeklerinden uzak kalmadı.

İstanbul ve Paris arasında geçirdiği yıllarda onlarca sergi açtı. 1980’li yıllarda kendine ait bir resim anlayışı geliştirdi.

1941 yılında Çorum’da dünyaya gelen Gürkan Coşkun, 1960-1967 yılları arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde eğitim almıştır. Ünlü ressam daha sonra Halil Dikmen ve Zeki Faik İzer atölyelerinde çalışmıştır. Coşkun, resimlerinde en çok siyah rengi kullanan ressam; kırmızı, pembe ve sarılarla ölüm ve acı temasını vurguladı. 1971’de devlet bursuyla gittiği Paris’e yerleşen Gürkan Coşkun, Vincence Üniversitesi Plastik Sanatlar Bölümü’nde eğitim almış ve ilk sergisini 1974’te Fransa’nın Rouen şehrinde açmıştır.

Yaşamını İstanbul ve Paris’te sürdüren Coşkun, Türkiye’de on beş, Paris’te dokuz, Viyana, Salzburg, Lozan ve Brüksel’de ise birer kişisel sergi açmış ve birçok uluslararası sergide katılım göstermiştir. 2004 yılında “Koşarak Geldim Çorabı Deldim” adlı anı kitabını yayımlayan ünlü isim, çeşitli dergilerde yer almış şiirleri, 2007 yılında kitap olarak sevenlerine sunmuştur. 81 yaşında hayatını kaybeden ressam, bilinçaltının gizemli dünyası üzerine kurulu ancak gerçeklikle bağını koparmayan eserler üzerinde yoğunlaşmıştır.

You cannot copy content of this page