Galadriel kimdir? Galadriel kaç yaşında? Galadriel gerçek adı? Galadriel eşi, soy ağacı? Galadriel Elrond family tree

02.10.2022
Galadriel kimdir? Galadriel kaç yaşında? Galadriel gerçek adı? Galadriel eşi, soy ağacı? Galadriel Elrond family tree

Galadriel kimdir? Galadriel kaç yaşında? Galadriel gerçek adı? Galadriel eşi, soy ağacı?

Galadriel, Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi adlı eserinde bir karakterdir. Orta Dünya’da bir Elf soylusudur. Lord Celeborn ile beraber Lothlórien’in yöneticisidir. Kendisine Lórien Hanımı, Galadhrim Hanımı, Işığın Hanımı veya Ormanın Hanımı olarak hitap edilir.

Irk: Elf
Soy: Noldor Elfleri
Diller: Quenya, Sindarin, Telerin, Nandorin, Ortak Lisan bilinenler bunlar, daha fazla olması muhtemeldir.
Cinsiyeti: Kadın
Doğum Tarihi: Ağaçların Çağı, 1362 yılı
Ölüm Tarihi: Bilinmiyor (3. Çağ, 29 Eylül 3021 tarihinde Valinor’a yelken açtı.)
İkamet Ettiği Yerler: Tirion, Doriath, Lindon, Eregion, Lothlórien( Caras Galadhon adlı sarayında)
Ebeveynleri: Finarfin(baba) ve Eärwen(anne)
Eşi ve Çocukları: Kocası Celeborn, kızı Celebrían, torunları Arwen, Elladan ve Elrohir
Saç ve Göz Rengi: Ağaçların Işığına sahipmişçesine parlayan altın sarısı saçlar ve parlak mavi gözler
Boy: 1,95 metre (6,4 ft.) civarı
Silahları: Büyü, Nenya

Galadriel’in en çok öne çıkan özelliği güzelliğidir. Dış görünüşü sebebiyle kitapta ve birçok yerde bu konuda paylaşımlar görülmektedir. “Leydi Galadriel – “Işığın Leydisi” – Leydi Arwen’in büyük annesi, zamansız özellikleri ve altın nehir saçlarıyla olağanüstü güzellikteki Elf Kraliçesi.” olarak bilinen Galadriel altın ve ışıltılı sarı saçlara sahiptir. Hatta saçları o kadar güzeldir ki, Fëanor’un Silmaril’leri yaparken Galadriel’in saçlarından ilham aldığı söylenir. Kadın elflerin en uzunu olan Galadriel’in boyu 193 cm’dir. Oldukça gururlu olan bu karakter yaşı ilerledikçe bu huyunun baskınlığını azaltmıştır.

Orta Dünya evreninde görülen güçler daha çok irade ve ruh güçü ile alakalıdır. Galadriel’in ise büyülü gücü müthiş derecede gelişmiştir. Fëanor’dan sonra Ñoldor’un en büyük kişisi olduğu söylenir. Su yüzüğü Nenya’ya sahip olan bu karakter, yüzük sayesinde bulunduğu konumu güçlendirdi. Söylentilere göre Galadriel’in aynı zamanda uzak mesafeden iletişim kurma, güçlerini gizleme ve geleceği tahmin etme gibi yetenekleri de var. Sahip olduğu ayna sayesinde ise geçmiş ve gelecek ile ilgili olasılıkları görebiliyor.

Yıllar boyunca Cate Blanchett tarafından canlandırılan Galadriel karakteri, Amazon Prime’da yayınlanan Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisinde Morfydd Clark tarafından canlandırılıyor. Ünlü isim 17 Mart 1989 İsveç doğumludur. Daha önceleri Ölümcül Sular, Azize, Simülasyon, Dracula, Sonsuz Sevgi gibi yapımlardan tanınan Clark, Drama Centre London mezunudur.

You cannot copy content of this page