Jina Emini kimdir? Nereli, kaç yaşında? Jina Emini ne oldu?

23.09.2022
Jina Emini kimdir? Nereli, kaç yaşında? Jina Emini ne oldu?

Jina Emini kimdir? Nereli, kaç yaşında? Jina Emini ne oldu?

İran’da 22 yaşındaki genç Kürt kadını Mahsa (Jina) Amini’nin ölmesi veya öldürülmesi olayı ile gündeme geldi.

Jina Emini yani Mahsa Amani kimdir ve neden öldü? Mahsa Amani olayı ne, İran’da neler oluyor?

Mahsa Amini, 22 Temmuz 2000 tarihinde İran’ın Sakkız kentinde dünyaya geldi. Mahsa Amini, 13 Eylül’de Tahran’da “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad Devriyesi tarafından gözaltına alındı. Başörtüsü kurallarına uygun örtünmediği gerekçesiyle gözaltına alınan sonra komaya girerek hastaneye kaldırılan Emini, 16 Eylül 2022’de hayatını kaybetti.

Tahran’da 13 Eylül’de ‘ahlak polisi’ olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra komaya girerek hastaneye kaldırılan Mahsa Amini’nin 16 Eylül’de yaşamını yitirmesi ülkede infiale yol açtı.

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin “kıyafet kurallarına uymadığı” gerekçesiyle gözaltına alınmasının ardından hayatını kaybetmesi üzerine başlayan protestolar devam ediyor.

İran İletişim Bakanı, ülkede internet erişiminde “güvenlik sebepleri” dolayısıyla sorunlar yaşanabileceğini söyledi.

Son günlerde ülkenin farklı bölgelerinde gerçekleşen protestolarda en az 3 kişi hayatını kaybetti. Protestolarda, “ahlak polisine ölüm”, “kadınlar, yaşam, özgürlük” sloganları duyuldu. Sokaklarda gerginlik arttıkça kadınlar başörtülerini çıkardı, bayrak yaktı. Polis protestoculara göz yaşartıcı gaz ile müdahale etti.

İran’da yaz aylarından bu yana kadınlar başörtüsü yasağına karşı gelmek için eylemlerde bulunuyor. Ülkede 1979 İslam Devrimi sonrası yürürlüğe giren Şeriat kanunlarına göre tüm kadınların kamusal alanlarda başörtü takması ve uzun, bol kıyafetler giymesi zorunlu hale getirildi ve başörtü takmayan kadınlara para ve hapis cezası verilmeye başlandı.

Ancak devrimden yıllar sonra hükümet yetkililerinin bu yasayı uygulamakta zorlandığı ve kadınların giyimin ülkenin tümünde eşit şekilde denetlenmediği ifade ediliyor. Kadınlar baskılara karşı gelmek için protestolara başladı, birçok erkek de kadınlara destek verdi.

Ülkede tüm bunlar yaşanırken 13 Eylül günü 22 yaşındaki Mahsa Amini, Tahran’daki metro istasyonunda, kadınların saçlarını ve kollarını tamamen örtmesini gerektiren ahlak yasalarını çiğnemekle suçlanarak tutuklandı.

Amini, gözaltına alındıktan sonra komaya girerek hastaneye kaldırıldı ve 16 Eylül’de hayatını kaybetti.

You cannot copy content of this page