Sevan Nişanyan kimdir? Nerelidir? Sevan Nişanyan İris Nişanyan ne?

22.09.2022
Sevan Nişanyan kimdir? Nerelidir? Sevan Nişanyan İris Nişanyan ne?

Sevan Nişanyan kimdir? Nerelidir? Sevan Nişanyan İris Nişanyan ne?

Sevan Nişanyan, 21 Aralık 1956 tarihinde İstanbul’da doğdu.

Pangaltı Mıhitaryan Okulu’nda ilköğrenimini tamamladıktan sonra ortaöğretimini Işık lisesi ve Robert Lisesi’nde tamamladı.

1974 senesinde üniversite eğitimi için ABD’ye gitti ve Yale Üniversitesi’nde felsefe, Columbia Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi okudu.

Türkiye’ye döndükten sonra 1979 senesinde Türkçeye çevirdiği Grundrisse, yüz sayfalık bir önsöz ile yayınladı. Bu yayını yaptığında 23 yaşındaydı.

Birikim dergisinde ve The New York Times’ta yazıları yayınlandı.

2004 senesinde İnsan Hakları Derneği tarafından verilen Ayşenur Zarakolu Özgür Düşünce Ödülü’ne layık görüldü.

Agos gazetesindeki köşe yazarlığı yaparken diğer yandan 2008-09 yılları arasında Taraf gazetesinde “Kelimebaz” adıyla dil ile ilgili köşe yazıları yazdı.

2008 senesinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş dönemine ilişkin eleştirel görüşlere yer verdiği “Yanlış Cumhuriyet: Atatürk ve Kemalizm Üzerine 51 Soru” isimli kitabı yayınlandı.

Şirince’de inşa ettiği taş binalar mühürlenen Nişanyan, mührü söküp inşaata devam edince iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. Daha önce de onanan hapis cezaları buna eklenince, toplam cezası 11 yıl 5 aya yükseldi.

Söke Cezaevi’nde cezasını çekmeye başladı. 2017 senesinde, sonradan aktarılmış olduğu Foça Açık Cezaevi’nden firar ederek yurt dışına kaçtı. Twitter hesabından Yunanistan’a siyasi sığınma talebinde bulunduğunu açıkladı.

Ayrıca defalarca Allah’a, İslam’a ve Hz. Muhammed’e karşı hakarete varan açıklamalarda bulunan Nişanyan, Hz. Muhammed’e hakaret ettiği gerekçesiyle Mayıs 2013’te İstanbul 14. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından 13,5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Nişanyan’a verilen hapis cezası, daha önceden de sabıkası olması dolayısıyla para cezasına çevrilmedi.

You cannot copy content of this page