Evgeny Grinko kimdir? Evgeny Grinko eşi, ailesi? Evgeny Grinko evli mi? Nasıl öldü? Wikipedia

03.09.2022

Evgeny Grinko kimdir? Evgeny Grinko eşi, Evgeny Grinko ailesi? Evgeny Grinko evli mi? Evgeny Grinko Nasıl öldü? Evgeny Grinko Wikipedia, Evgeny Grinko nasıl okunur? Evgeny Grinko ermeni mi?

Evgeny Grinko ya da Yevgeni Grinko, (Rusça: Евгений Гринько, d.1984, Jukovski), Rus müzisyen, piyanist ve davulcu. Greendaizer adıyla da performans göstermektedir.

Türkiye’de Rusya’dan daha ünlü olduğu iddia edilen Grinko Türkiye’de çok sayıda konser vermiştir. Valse isimli bestesi YouTube’da 30+ milyon izlenmiştir. “Cinematic Melodies” ve “Winter Sunshine” adlı albümlerle çıkış yakaladı. Ölmedi yaşıyor.

1984 yılında Rusya’nın Jukovski adında küçük bir yerleşim yerinde doğan Evgeny Grinko, ilginç müzik kariyeri ile karşımıza çıkıyor. Gençlik yıllarında punk rock tarzında müzik yapan gruplarda davul çalan ve ilk bestesini 16 yaşında üyesi olduğu punk grubu için yapan Grinko, tür değişikliği kararıyla klasik müziğe yöneliyor.

22 yaşında piyano ve klasik müziğe ilgi duyan ve bu yaşlarda piyano çalmayı öğrenen müzisyen aynı zamanda ileri yaşlarda enstrüman eğitimi almak konusundaki ön yargıları da bir kez daha yıkmış oluyor. Evgeny Grinko’nun müzik tarzında bu denli köklü bir dönüşüm yapmasının önünü açan en belirgin konulardan biri Joy Division’un ‘Love Will Tear Us Apart’ şarkısını bir ordu bandosu için yeniden düzenlemesi. Bu düzenleme onun için adeta bir dönüm noktası diyebiliriz.

Grinko, bu yeni müzik tarzını benimsemesinin bir diğer sebebi olarak Tiny Mouse Tales albümü için, “Plaktan duymaya alıştığım bazı eski masalların atmosferini yeniden yaratmaya çalıştım.” diyor.

Ülkemizde de geniş bir hayran kitlesi bulunan Evgeny Grinko’nun en popüler bestesi aynı zamanda ilk video klip şarkısı olan Valse…

Boş bir arazide ağzında sigarası ile piyano başında olabildiğince doğal çekilen klip, 23 milyona yakın izlenme oranına sahip. Klibin hikayesine gelince piyano başında deneme yaparken yönetmenin kayda girdiğini ve planladıklarının aksine o kaydı klipleştirmeye karar verdiğini aktaran Grinko, klip bitene kadar sigara içmek zorunda kalmış. 🙂

Grinko’nun eserlerinde edindiği farklı müzik deneyimlerinin ve yaşadığı coğrafyanın izlerini gözlemleyebiliyoruz. Sanatçının ‘Morning in Pripyat’ şarkısı Kuzey Ukrayna’da yer alan Pripyat şehrini anlatıyor. 70’lerde Çernobil Nükleer Santrali için inşa edilen şehir 1986’da Çernobil patlamasından dolayı boşaltılmıştı.

Dünya’da pek çok ülkede sayısız konser veren Evgeny Grinko, performanslarında geniş bir keman, akordiyon ekibi ve davulcu ile sahne alıyor. Sanatçı, Türkiye ile ilgili izlenimlerini paylaşırken sıkı bir Rashit dinleyicisi olduğunu belirtiyor ve Tarkan’ın Rusya’da çok bilinen bir sanatçı olduğunu da ekliyor. 2015 yılında Mabel Matiz ile Gök Nerede albümü için işbirliği yapan Grinko, 12 mart- 20 mart tarihleri arasında Türkiye turnesi kapsamında; Kocaeli, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, Konya, Ankara, Trabzon, İzmir’de sahne alacak.

Rusya’nın Jukovski şehrinde 1984 yılında dünyaya gelen Evgeny Grinko, genç yaşlarından itibaren müzik ile iç içe olan ve ruhunu müziğe adamış bir abimizdir. Bir enstrümanı çalmak ile konuşturmak elbette ki farklı şeylerdir. Söze ihtiyaç duymadan bir bestede duyguları yansıtabiliyorsan gerçekten olmuşsun demektir. Evgeny Grinko da enstrüman ile herhangi bir cümle kurmadan bize derdini anlatabilen bir sanatçıdır. Sanatı ticarete çevirmeyen günümüz nadir sanatçılarındandır. Gerçekten bu işe kendini adamış ve bunu derinden hissettirebilen bir insandır.

16 yaşında gitarla tanışarak müzik hayatında emeklemeye başlayan Evgeny Grinko, uzun süre bir rock grubunda bateri çalarak yürümeyi öğrendi. 2008 yılında küçük bir turne sürecini atlattıktan sonra, 2010 yılında “Valse” isimli eserini yazdı ve 1 Ocak 2011’de “Winter Sunshine” isimli albümü piyasaya sürdü. Bu albüm ilk solo albümüydü. Ayrıca aynı yıl içerisinde “Shapitoshou” adlı filmde şarkılarının da yer almasıyla gönüllerimizde büyük bir yer edindi. Artık Evgeny abimizi, bir çok klasik sever olarak benimsemiştik bile.

2014 yılında “Ice For Aureliano Buendia” albümü yayınlandı. Bir sonraki albümü “Silent Like Water” ve ardından son albümü olan 2018 çıkışlı “Tiny Mouse Tales” albümü de yayınlandıktan sonra hala çok dinlenen parçalara sahip olan bu sanatçı bir çok insan tarafından piyanonun günümüzdeki en zarif elleri olarak görülmektedir.

Piyano çalmaya 24 yaşında başlayan Grinko, tamamen sadeliği ancak bir o kadar da özgünlüğü ile tanınmaktadır. Benim şahsi yorumumu soracak olursanız, Grinko’nun bestelerinde var olan tek sınırın hayal gücü olduğunu düşünüyorum. Mükemmel bir ruh hali ve inanılmaz etkileyen besteler, daha ne denir ki ?

Bunca başarıyla beraber güzel ülkemiz Türkiye’yi de es geçmeyen Grinko, 2013’den bu yana ülkemize uğramaktadır. İstanbul, Ankara, Konya, İzmir, Eskişehir gibi şehirlere uğrayan Grinko; umarız daha sık bizi ziyaret eder.

Kısacası Evgeny Grinko günümüzdeki nadir gerçek müzisyenlerdendir.

You cannot copy content of this page