Aliye Rona kimdir? Zihni Rona kimdir? Aliye Rona çocugu var mı?

29.08.2022

Aliye Rona kimdir? Zihni Rona kimdir? Aliye Rona çocugu var mı?

Rona, Trabzon eşrafından, demiryolcu Ramiz bey ve Servinaz hanım’ın kızı olarak 1921 yılında şimdilerde Suriye sınırları içinde kalan O zamanlar Osmanlı Devletinin toprakları olan Dera ilinde dünyaya geldi. Sanatçı aynı zamanda usta tiyatrocu Avni Dilligil’in kız kardeşidir. Babasının görevi sebebiyle çocukluğu Hayfa’dan Batum’a , Edirne’den Samsun’da bir çok yerde geçti.

Beyoğlu Akşam Kız Sanat Okulu’nda eğitim gördü. 1930’ların sonlarında Kadıköy Halkevi’nde amatör olarak tiyatro oyunculuğuna başladı. Ulvi Uraz, Avni Dilligil ve Arena tiyatrolarında sahneye çıktı.

1947 yılında “Kerim’in Çilesi” filmiyle sinemaya başlayan Aliye Rona, uzun yılar karakter rollerinin aranan oyuncusu oldu ve 204 filmde rol aldı.

Türk Sineması’nda her rolü ustalıkla başardı. Genellikle çocuklarına kol kanat geren, onları ve yaşamını herkesten korumaya yönelik üstlendiği rolleri onu, sinemanın kötü kadını ilan etti.

Bu üstlendiği rollerde yıllarca çok başarı oldu ve yeri hiçbir zaman doldurulamadı. Rona her rolü başarı ile oynayabilen gerçek bir oyuncuydu.

İzmir Şehir Tiyatrosu’nda birlikte çalıştığı Zihni Rona ile evlendi.

Aliye Rona, 29 Ağustos 1996 tarihinde ömrünün son günlerinde Pendik’te kaldığı huzur evinde 75 yaşında hayatını kaybetti.

Zihni Rona Türk tiyatro sanatçısı. Tiyatro hayatına Raşit Rıza tiyatrosunda başlayan Zihni Rona, 1940’lı ve 1950’li’ yıllarda Yeşilçam filmlerinde oynadı. İzmir Şehir Tiyatroları’nda oyunculuk yaptı.

You cannot copy content of this page