Dücane Cündioğlu kimdir? Nereli? Dücane Cündioğlu eşi kimdir?

24.08.2022
Dücane Cündioğlu kimdir? Nereli? Dücane Cündioğlu eşi kimdir?

Dücane Cündioğlu kimdir? Nereli? Dücane Cündioğlu eşi kimdir? Dücane Cündioğlu namaz kılıyor mu? Dücane Cündioğlu dini? Dücane Cündioğlu eski eşi kimdir? Dücane Cündioğlu yeni eşi kimdir?

Dücane Cündioğlu Twitterda @ducane kullanıcı adı ile bulunur.

Dücane Cündioğlu 21 Ocak 1962, Üsküdar, İstanbul’da dünyaya geldi. On sekiz yaşına varmadan iki kez hüküm giydi; siyasi tutuklu olarak cezaevine girdi ve dört yıla yakın cezaevinde kaldı. İlk yazıları, Hergün gazetesinde Taş Medreseden Mektuplar adıyla yayımlandı.

Dücane Cündioğlu 1962’de İstanbul’da doğdu.

Dücane Cündioğlu Siyasal olaylar içinde yer aldı.

Bu eylemler nedeniyle on sekiz yaşına varmadan iki kez hüküm giydi; siyasi tutuklu olarak cezaevine girdi ve dört yıla yakın cezaevinde kaldı.

Dücane Cündioğlu İlk yazıları, Hergün gazetesinde Taş Medreseden Mektuplar adıyla yayımlandı.

Dücane Cündioğlu Arapça, İngilizce, Almanca, Fransızca, İbranice öğrendi.

Öğrendiği tüm dillerde Dücane Cündioğlu yoğun okumalar yaptı.

Dücane Cündioğlu 1980’den cezaevinde başladığı yazı hayatına, çeşitli dergi ve gazetelerde makaleler yayımlamak suretiyle devam etti.

1985 yılından itibaren yayıncılıkla meşgul oldu ve birçok yapıtın redaksiyon heyetinde yer aldı.

Dücane Cündioğlu Yeni Şafak gazetesinde on üç yıl boyunca sürdürdüğü köşe yazarlığını 5 Şubat 2011 tarihinde sonlandırdı.

Dücane Cündioğlu Büyükada’da inzivaya çekildi.

2 Nisan 1980’den itibaren yayımlamaya başladığı ilk yazıları kendisinin mantık, dilbilim, yorumbilim (hermeneutik) gibi disiplinler aracılığıyla kavramaya çalıştığı geleneksel dinî bilimler ve bu bilimlerin modern eleştirileri üzerinedir.

Daha sonra yakın tarih bağlamında din ve bilim, din ve siyaset ilişkilerini ele alan incelemelerinin yanı sıra bazı monografiler yayımlamış, felsefe, teoloji, psikoloji, tasavvuf, tarih, edebiyat, çeviri, sanat, mimarlık, sinema gibi farklı alanlarda uzun yıllar içerisinde kaleme aldığı felsefi denemelerini de sonradan kitaplaştırarak yayımlamıştır.

You cannot copy content of this page