Varank Ne Demek? Varank Ne Demek TDK? Varank Sözlük Anlamı

17.07.2022

Varank Ne Demek? Varank Ne Demek TDK? Varank Sözlük Anlamı

Mustafa Varank (1 Ocak 1976; Of, Trabzon), Türk bürokrat ve siyasetçidir. 10 Temmuz 2018’den beri Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak görev almaktadır.

Varank nedir, Varank ne demek? Varank’ın manası, Varank’ın anlamı

Yunanlılarca Rus coğrafyasındaki Kuzey halklarına ve Ruthenler’in Vikinglere verdiği isme Varangians denmektedir.

Varank sözcüğünün de Rusya coğrafyasının kadim halklarından Çeçenlerin dilinde kullanıldığı bilinmektedir.

Türkiye’de 15 Temmuz’da şehit edilen İlhan Varank ile daha sonra da Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile duyulan bir sözcük olmuştur.

Mustafa Varank, Türk bürokrat ve siyasetçidir. 10 Temmuz 2018’den beri Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak görev almaktadır.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AK Parti’nin resmi Twitter hesabından kendine yöneltilen 10 soruya yanıt verdi. Sorular arasında, soyunun Vikinglere dayandığı iddiaları da vardı.

Varank, “Şahsi arabanız var mı, varsa modeli nedir? Araba sürerken özellikle dinlediğiniz bir parça var mı?” sorusu üzerine, şahsi araba olarak bir pikap kullandığını söyledi.

“Soyunuz Vikinglere mi dayanıyor?” sorusu üzerine, Vikingler ya da Varangiyanlar meselesine DNA testi de dahil olmak üzere kafa yorduğunu anlatan Varank, “Sülalemizin fiziksel özelliklerine ve soyadımızın tarihi gelişimine baktığımda böyle bir ihtimalin olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Varank, “Çünkü fırsat bulabilirsem doğayla baş başa kalmayı çok seviyorum. Arabada, ailemizin en küçük üyesi İlhan Yahya Varank hangi parçayı dinlemek istiyorsa o parça çalınıyor” dedi.

Ankara-İstanbul hızlı trenini mi yoksa Türkiye’nin Otomobili’ni (TOGG) mi tercih edeceğinin sorulması üzerine Varank, “Elbette TOGG ile seyahat. TOGG, özellikleriyle, menziliyle gerçekten başarılı bir araç olacak. Aynı zamanda Ankara-İstanbul arasında Kuzey Marmara Otoyolu’nun açılmasıyla birlikte kara yolu seyahati çok daha güvenli, konforlu ve hızlı bir hale geldi, onun için TOGG.” cevabını verdi.

Varank, bilgisayar oyunlarından PUBG veya CS:GO tercihine yönelik soru üzerine de uzun uzun bu oyunları oynayacak vaktinin olmadığını ancak zaman zaman kafa dağıtmak için “Kafa Topu” oyununu oynadığını dile getirdi.

You cannot copy content of this page