2018 – PMYO Kimler Başvurabilir ?

10.07.2018
2018 – PMYO Kimler Başvurabilir ?

PMYO eğitimi alıp polislik mesleğini seçmek isteyen ve bu doğrultuda araştırmalar yapan adayların aklındaki ilk soru, kuşkusuz ki 2018 – PMYO kimler başvurabilir sorusudur. Geçtiğimiz yıllarda Polis Meslek Yüksek Okulu alımları, Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı aracılığıyla yapılmaktaydı. YGS ‘de alınan puan esas alınarak PMYO için bir kıstas olarak görülmekteydi. Ancak yapılan sistem değişikliği ile birlikte Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı tarihin tozlu sayfalarında yerini aldı ve PMYO için de yeni alım kriterleri belirlendi.

Buna göre YGS ‘nin kaldırılmasından sonra yeni adıyla TYT olan sınavdan 260 puan ve üzeri almış olan adaylar PMYO başvurusunda bulunabilecek. Elbette sık sık değişen sınav sisteminin siz öğrencilerin kafasını karıştırdığını biliyoruz. Bizler de resmi kurumların açıklamalarını takip ederek, sizlere en güncel ve gerçek bilgileri sunma gayreti içerisindeyiz.

Öncelikle şu bilgiyi sizlerle paylaşmakta fayda var ki, henüz resmi kurumlardan Polis Meslek Yüksek Okuluna yapılacak yeni başvurularla ilgili herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Ancak geçmiş dönemlerde Mart ayında yapılan YGS sınavının bu sene yapılmayacak olmasıyla birlikte bazı değişikliklerin olacağını tahmin ediyoruz. Yeni sınav sistemi olan TYT sınavı Haziran ayında yapılacağı için PMYO başvurularının da muhtemelen sınavdan 1 ya da 2 ay sonra yani Temmuz veya Ağustos ayları arasında yapılacağını düşünüyoruz. Elbette bunlar bizim mantık çerçevesinde yürüttüğümüz tahminlerden ibaret. Resmi açıklamalar oldukça sizleri daha detaylı ve aklınızda soru işareti kalmayacak şekilde bilgilendirmeye devam edeceğiz.

2018 – PMYO Hangi Adaylar Girebilir ?
2018 – 2019 eğitim öğretim yılı için PMYO tarafından kabul edilmek için heyecanla bekleyen adaylara bu konuda en net bilgileri vereceğiz. Hangi adayların PMYO giriş şartlarını taşıdığına ve hangi adayların da şartları taşımadığına yönelik tüm bilgileri sizlerle paylaşacağız. Söyleyeceğimiz kriterlerden bazıları değişkenlik gösterebilirken bazıları da sizin giremeyeceğinizi kesin olarak gösteren maddelerden oluşmaktadır. Örneğin 25 yaşından büyük adaylar PMYO tarafından kabul edilmezler. 25 yaşından büyükseniz ve PMYO için hazırlanıyorsanız boşa kürek çekiyorsunuz demektir. Bu net olarak sizin PMYO tarafından kabul edilmeyeceğiniz anlamına gelir. Ancak fiziki yeterlilik gibi kriterler değişken kriterler olmakla birlikte diğer senelerde de giriş için çabalamanız da fayda olduğunu düşündüğümüz kriterler dendir. Bunu daha detaylı şekilde sizlere izah etmek gerekirse;

Örneğin PMYO alım şartlarından biri de erkek adayların minimum 167 cm, bayan adayların da minimum 162 cm boyunda olmasının gerektiğidir. Bunun yanında vücut kitle endeksiniz de boyunuzla uygun olmalıdır. Eğer boyunuza oranla yüksek kiloluysanız bir daha ki sınav dönemi bu kiloları verip vücut kitle endeksinizi istenilen sınırlara getirmiş olursunuz ve tekrardan sınava girmeye hak kazanırsınız. Bu ve buna benzer durumlar değişken kriterler olarak gösterilebilir. Bu verdiğimiz sadece bir örnek olmasının yanı sıra 2018 PMYO hangi adaylar girebilir için istenilen giriş şartlarından da biridir. Sizlere tam olarak PMYO giriş şartları hakkında resmi kurumların geçmiş yıllarda verdiği bilgiler neticesinde 2018 için tahmini alım şartlarını açıklamak istiyoruz. Detaylı şekilde 2018 PMYO için adaylarda aranan nitelikleri sizlere açıklayacağız.

2018 – PMYO İçin Başvurabilecek Adaylar
2018 – PMYO alımları için başvuruda bulunacak adaylara 2018 yılı için geçerli olan ve adaylarda aranan nitelikleri gösteren maddeleri sıralayacağız. Bu maddeler sizin PMYO tarafından kabul edilip edilmeyeceğinizi belirleyen maddelerdir ve PMYO adayları açısından tamamına uyuluyor olması gerekmektedir. Polislik mesleği ciddir bir meslektir, sıralayacağımız maddelerden bazılarına uyarsanız dahi polis olmanız için yeterli değildir. Tekrar ediyoruz, yalnızca maddelerin tamamına uyan adaylar 2018 – PMYO öğrenci alımı için başvuruda bulunabilirler. Sizlere sırayla öğrencilerde aranan şartları geçmiş yıllardaki bilgilerimize dayanarak sıralayacak olursak;

Adaylar minimum 18 maksimum 25 yaşında Daha büyük ya da daha küçük yaştaki adayların PMYO için başvuruda bulunması mümkün değildir.
PMYO tarafından yalnızca Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı öğrenciler kabul edilmektedir. Yabancı uyruklu insanlar, Türkiye’de yaşasalar dahi kesinlikle PMYO tarafından kabul edilmezler.
Henüz resmi açıklama yapılmamış olsa da geçmiş yıllardaki YGS örneğinden yola çıkarak 2018 TYT sınavından 260 puan ya da üzerinde bir puan alınması gereklidir.
Eğer sınava girecek aday Türk Polis Teşkilatı’nda görev yapan bir memurun çocuğu ya da birinci derece yakınıysa TYT sınavından alınacak 150 puan minimum başvuru puanı kriteri açısından yeterli olacaktır.
Lise sonda okuyanlar, ön lisans mezunu olanlar ya da liseden mezun olanlar PMYO başvurusunda bulunabilirler. İlkokul mezunlarının PMYO başvurusu yapmaları mümkün değildir.
Erkeklerde 167 kadınlarda 162 minimum boy şartlarıdır. Boylarına uyumlu olan bir vücut kitle endeksi de adaydan istenen nitelikler dendir.
Adaylar herhangi bir suça karışmamış olmalıdır. Aynı zamanda herhangi bir siyasi parti ile de üyeliğinin bulunmaması
Uyuşturucu ve alkol gibi kötü alışkanlıklara sahip olmayan, aynı zamanda da daha önce bu tür sorunlardan dolayı tedavi görmemiş olan adaylar başvuruda bulunabilirler.
Şehit veya vazife malulü olan adayların yakınları hariç tüm adaylar sınav ücretlerini Polis Akademisi tarafından belirtilecek kurumlara yatırmalıdır.
Saydığımız tüm bu maddeler PMYO girişi için adaylarda aranan nitelikleri oluşturmaktadır. Adaylar tüm şartları karşıladığı taktirde PMYO için başvuruda bulunabilirler. Elbette bu şartlar haricinde de sizlerden fiziki yeterlilikte istenmektedir. Sizin bu aşamada yapmanız gereken ilk olarak, eski sınav sisteminde adı YGS olan ancak yeni sınav sisteminde adı TYT olarak değişen sınavdan alabileceğiniz en yüksek puanı almaktır. Sınava hazırlanırken de parkur ve fiziki yeterlilik testlerini de başarıyla geçebilmek için aynı zamanda fiziken de hazırlanmanız gerekmektedir. PMYO adayları yetkili kurumların yayınlayacağı başvuru kitapçığında bulunan tüm kriterlere uymakla yükümlüdürler.

You cannot copy content of this page