Portekiz Aile ve Sosyal Bakanı Kimdir? Portekiz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı kim?

19.03.2023
Portekiz Aile ve Sosyal Bakanı Kimdir? Portekiz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı kim?

portekiz aile ve sosyal bakanı, portekiz aile ve sosyal politikalar bakanı kim

Portekiz Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanı Kimdir? Portekiz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ismi, kim, instagram? Portekiz bayrağı anlamı? Portekiz nerede? Portekiz Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanı Kimdir? Portekiz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ismi, Portekiz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı adı, Portekiz Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanı instagram?

Portekiz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ismi Rosa Monteiro‘dur. Aslında bakanlığın ismi Vatandaşlık ve Eşitlikten Sorumlu Dışişleri Bakanı olarak geçmektedir.

Web sitesinde biyografisi şu şekildedir;

Coimbra Üniversitesi Sosyal Bilimler Merkezi’nde Çalışma, Eşitsizlikler ve Sosyal Politikalar alanında Araştırmacı, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadın Çalışmaları alanında tanınmış bir uzman ve Miguel Torga Enstitüsü’nde öğretmendir.

Rosa Monteiro, 1972’de Coimbra’da doğdu. Coimbra Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden Sosyoloji bölümü mezun oldu ve burada 2011 yılında doktora derecesini aldı. Yüksek öğretimi Miguel Torga Enstitüsü’nden aldı.

Coimbra Üniversitesi Sosyal Bilimler Merkezi’nde Çalışma, Eşitsizlikler ve Sosyal Politikalar alanında Araştırmacı, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadın Çalışmaları alanında yaşadığı bir uzman ve Miguel Torga Enstitüsü’nde öğretmendir.

2012-2015 yılları arasında Portekiz Kadın Araştırmaları Derneği’nin de Başkan Yardımcılığını yaptı. 2013’ten 2017’ye kadar Viseu Kent Konseyi’nde uzlaşmacı olarak görev yaptı.

Şubat 2019’dan Ekim 2019’a kadar XXI Portekiz Hükümeti’nin Vatandaşlık ve Eşitlik Bakanı olarak görev yaptı.

Yeşil ve kırmızı şeritlerin kesiştiği noktada Portekiz arması bulunmaktadır. Armanın üstünde yer alan beş nokta, Hz. İsa’nın çarmıha gerilirken aldığı beş çivi yarasının sembolüdür. Armanın tam ortasındaki mavi renkli kalkanlar ise Portekiz‘in düşman ordularına karşı kazandığı zaferleri simgeler.

Portekiz doğuda İspanya ve Andorra ile sınır komşusudur. Bir yarımada olan ülkenin batısında ise Atlas Okyanusu yer almaktadır. Güneyde Fas ile komşu olan Portekiz Cumhuriyetinin nüfusu yaklaşık 11 milyondur.

Portekiz Hakkında Her Şey

Resmi Dil – Portekizce

Din – %98 Katolik

Konuşulan Diğer Diller – İspanyolca, İngilizce, Mirandaca

Yüzölçümü – 92.212 kilometrekare

Milli Marşı – A Portuguesa

Yüzölçümü Bakımından En Büyük Şehirleri – Lizbon, Porto, Almada, Vila Nove de Gaia, Castelo Branco, Caldas da Rainha

Portekizli Futbolcular – Christiano Ronaldo, Bruno Alves, Rui Costa, Bernardo Silva, Fernando Couto

Portekizli Yazarlar – Mario De Sa Carniero, Fernando Pesoa, Eugenio de Castro, Jorge Ferriere de Vasconcelos, Jose Luis Peixoto, Eça de Queiroz

Portekiz Bayrağının Anlamı

Portekiz bayrağı iki renklidir. Yeşil ülkenin doğal güzelliklerini ve umudu simgeler. Kırmızı ise11. yüzyıldan bu yana Portekiz’in bağımsızlığı ve özgürlüğü için savaşan askerleri temsil eder. Yeşil ve kırmızı şeritlerin kesiştiği noktada Portekiz arması bulunmaktadır. Armanın üstünde yer alan beş nokta, Hz. İsa’nın çarmıha gerilirken aldığı beş çivi yarasının sembolüdür. Armanın tam ortasındaki mavi renkli kalkanlar ise Portekiz’in düşman ordularına karşı kazandığı zaferleri simgeler. Bu arma uzun yıllar boyunca Portekiz donanmasında da kullanılmıştır.

Portekiz’in Başkenti Neresidir?

12 yüzyılın ilk çeyreğinden beri Portekiz’in başkenti Lizbon’dur. Hem bir metropol hem de bir turizm şehri olan Lizbon’da 2 milyon 432 bin kişi yaşamaktadır. Yapılan kazı çalışmalarında Neolitik Çağ’da yaşayan göçebe kabilelerin Lizbon’da yaşadıkları ortaya çıkmıştır.

Avrupa’daki en eski şehirlerden biri olan Lizbon’da gotik ve barok mimarinin tüm özelliklerini yansıtan kiliseler, katedraller ve kaleler bulunmaktadır. Bunların arasında en meşhur olanı 2500 yıl önce yapılmış olan Sao Jorge Kalesi’dir. Yılda 1 milyondan fazla turistin ziyaret ettiği Lizbon Katedrali de dönemin mimari özelliklerini yansıtan gotik bir yapıdır.

Portekiz Para Birimi Nedir?

Portekiz Cumhuriyeti’nin eski para birimi Escudo ve Sentavoydu. 1986 yılında Avrupa Birliğine üye olan Portekiz’in resmi para birimi, diğer Avrupa ülkeleri gibi Euro olmuştur.

Futbol turizmi Portekiz’in ekonomik açıdan gelişmesini sağlamıştır. Ülkenin başta İngiltere, İtalya ve Polonya olmak üzere birçok Avrupa ülkesine ihraç ettiği tarım ürünleri ise pamuk, buğday, mercimek ve mısırdır. Portekiz’de en fazla çıkarılan ve işlenen madenler demir, çinko, alüminyum ve mermerdir.

Gayrisafi yurt içi hasılası 230 milyar doların üstünde olan Portekiz’de kişi başına düşen milli gelir ise yaklaşık 23 bin dolardır. Ülkenin kuzey ve doğu kesimlerinde temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.

Lizbon’da yer alan diğer tarihi yerler şu şekilde sıralanabilir:

1- Lizbon Ulusal Okyanus Müzesi

2- Jeronimos Manastırı

3- Moon Kalesi

4- Lizbon Katedrali

Portekiz – Türkiye Saat Farkı Ne Kadar?

Türkiye ile Portekiz farklı meridyenlerde yer aldıkları için iki ülke arasında saat farkı bulunmaktadır.

Saat farkı – 2 saat

Portekiz – Saat: 04.20

Türkiye – Saat: 06.20

You cannot copy content of this page