Timur Selçuk kimdir? Nerelidir? Timur Selçuk ne zaman, neden öldü?

06.11.2022
Timur Selçuk kimdir? Nerelidir? Timur Selçuk ne zaman, neden öldü?

Timur Selçuk kimdir? Nerelidir? Timur Selçuk ne zaman, neden öldü?

Timur Selçuk İstanbul’da doğmuş bir sanatçıdır.

Babası Münir Nurettin Selçuk’un Germiyanoğulları Beyliğini kuran ailenin soyundan geldiği bilinmektedir.

Babası Münir Nurettin Selçuk gibi kendisi de bir bestekar olan Timur Selçuk piyano çalmaya henüz beş yaşındayken başlamıştır.

İlk konser deneyimini yedi yaşındayken tadan ünlü sanatçı Galatasaray Lisesinden mezun olmuştur.

Müzik dünyasına unutulmaz eserler bırakan yorumcu, piyanist ve besteci Timur Selçuk (74) yaşamını yitirdi. Selçuk, 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştı.

Usta müzisyenin eşi Handan Selçuk, cnnturk.com’a 6.11. 2022 günü yaptığı açıklamada, “Dün gece en son saat 11.30’ta beraberdik. Sabaha karşı ölü bulduk, Herhangi bir rahatsızlığı yoktu. Kalp krizinden öldüğünü düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Timur Selçuk, 2 Temmuz 1946, İstanbul doğumludur. Türk sanat müziği bestecisi Münir Nurettin Selçuk’un oğludur. Beş yaşında piyano çalmaya başlamış, yedi yaşında ilk konserini vermiştir. Galatasaray Lisesi mezunudur. Aynı zamanda İstanbul Belediye Konservatuvarı piyano bölümüne de devam etmiştir.

Paris’teki École Normale de Musique de Paris’te bestecilik ve orkestra yönetimi bölümünden mezun olduktan sonra 1975’te Türkiye’ye dönmüştür. “Ayrılanlar İçin”, “Sen Nerdesin”, “Beyaz Güvercin” ya da “İspanyol Meyhanesi” gibi parçaları bu dönemimin şarkılarıdır.

Ümit Yaşar Oğuzcan, Orhan Veli, Attilâ İlhan ve Nâzım Hikmet’in şiirlerinden bestelediği şarkıları seslendirmiş, 1976’da İstanbul Oda Orkestrası’nı ve kendi öğrencilerini yetiştirdiği Çağdaş Müzik Merkezi’ni kurmuştur. Ankara Sanat Tiyatrosu’nda 10 yıl çalışmış, Bilgesu Erenus’un “Nereye Payidar” oyunu için besteler yapmış, Uğur Mumcu’nun Sakıncalı Piyade’sinin müziklerini yapmış, ayrıca “804 İşçi”, “Ferhat ile Şirin”, “Şeyh Bedrettin Destanı”, “Tak-Tik”, “Küçük Adam Ne Oldu Sana”, Rumuz Goncagül ve “Galilei-Galileo” adlı oyunların müziklerini yapmıştır. “Sarıpınar 1914”, “Üç İstanbul”, “Cahide”, “Hakkari’de Bir Mevsim” gibi filmlere de fon müziği bestelemiştir.

1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

You cannot copy content of this page