Rikki Roath kimdir? Kaç dil biliyor? Rikki Roath kaç doğumlu, kaç yaşında? Rikki Roath boşandı mı? Rikki Roath eşi kimdir?

02.11.2022

Rikki Roath kimdir? Kaç dil biliyor? Rikki Roath kaç doğumlu, kaç yaşında? Rikki Roath boşandı mı? Rikki Roath eşi kimdir? Annemden uzakta Rikki Roath instagram

ABD kökenli olan Rikki Roath, Türkiye’de özel bir dershanede İngilizce dersleri vermeye başlamıştır. Gezmeye olan merakı ve tutkusu sebebiyle de Türkiye’nin pek çok iline seyahat etmiştir. ABD’nin Dakota Eyaleti’nde yaşayan Craig- Vonda Roath çiftinin tek çocukları olan Rikki Roath, çok az yaşayacağına inandığı için henüz 14 yaşında iken dünyayı gezmeye karar verdi. Rikki Roath, bu düşüncesini ailesine açıkladı. Ailenin bu isteğe sıcak bakmamasına rağmen zorlu yolculuğa çıkan Rikki Roath’un ilk durağı Almanya oldu.

Daha sonra Fransa, Belçika, İsviçre ve İtalya’ya giden Rikki Roath, 7 ay önce Türkiye’ye giriş yaptı. İstanbul ve Ankara’da 1’er ay kalan Rikki Roath, daha sonra Erzurum’a gelerek buradaki özel bir dershanede İngilizce derslerine girmeye başladı. Sempatik tavırları ile dikkat çeken Rikki Roath’in tek hayali dünya turundan sonra ülkesinde çiftçilik yapmak.

Amerika’da aşçılık kolejini bitiren Rikki Roath, Erzurum’da su böreğinden, mantıya, çiğ köfteden tatlılara kadar kadar birçok Türk yemeği yapmayı öğrendi. Gezdiği her ülkede çok iyi dostluklar kurduğunu vurgulayan Rikki Roath, Türkler’i asla unutmayacağını söyledi. Türk insanın ve yemeklerinin mükemmel olduğunu ifade eden Roath 5 ayda 4 kilo aldığını belirtti.

Türkiye’den sonra Türkmenistan’a gideceğini ifade eden Rikki Roath, dünya turunda özellikle gelişmekte olan ülke ve az bilinen yerleri gezerek oradaki insanları, yaşantıyı ve müzikleri öğrenmeye çalıştığını bildirdi. Gittiği ülkeleri yakından tanımak için İngilizce öğretmenliğinden modelliğe, aşçılıktan garsonluğa kadar birçok işte çalıştığını anlatan Rikki Roath, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Fazla yaşamayacağımı düşünüyorum. Bu nedenle dünyayı gezmeye karar verdim. Bunu aileme söyledim. ’Olmaz’ dediler ama üzüldüğümü görünce çaresiz kaldılar. 14 yaşında dünya turuna çıktım. İlk durak Almanya oldu. Sonra Fransa, Belçika, İsviçre, İtalya ve Türkiye’ye geldim. Gittiğim her ülkede çalışarak geçimimi sağladım ve o yörenin insanını tanımaya çalıştım. Gezi boyunca bana zarar gelecek tüm kötülüklerden kendimi korumasını bildim. Belki gezi sonrası yaşadıklarımı ve gördüklerimi anlatan bir kitap yazabilirim. Her ülkeyi gezdikten sonra mutlaka ülkeme dönüp birkaç hafta ailemle kalıyorum. Onlar benim çok mutlu olduğumu gördüğü için artık dünya turuna destek veriyorlar. Özellikle Türk insanın çok sevdim. Sadece erkekleri çok çapkın. Türkiye’deki gezimi tamamladım. Buradan Türkmenistan’a geçeceğim. Her ülkede güzel dostluklar kurdum.”

Annemden Uzakta diyerek 15 yaşında yollara düşen, gezmedik adım atmadık yer bırakmayan bir modern çağ gezgini. Bir gece rüyasında genç yaşta öldüğünü görünce ailesini ikna eder, çantasını sırtına atıp dünyayı gezmeye başlar. Beş senede 25 ülke ve 250 şehir gezen Rikki Roath, kendisine sosyal medyada hatırı sayılır bir takipçisi olmuş.

ABD Vatandaşı Rikki ROATH’un sunumunu yaptığı “Annemden Uzakta” ve Rikki’nin Türkiye Rotası” isimli programları TRT Belgesel kanalında dönüp duruyor. Evimizde koltuklarımıza bir güzel kurulup Amerikalı güzel hatunun binbir zahmetle öğrendiği akıcı Türkçe’ si ile bize bizi anlatmasını huşu içinde, mutlulukla izliyoruz.

Edirne’den Ardahan’a yurdumuzu karış karış gezerek, insanlarımızla kucaklaşarak, yöresel lezzetleri tadarak, bizzat bu yemekleri bazen de kendisi yapıp çevresindekilere tattırarak milletimize hoşça zaman geçirttiği gibi eşsiz güzellikteki yurdumuzu tanıtarak bilgi dağarcığımızı da zenginleştiriyor.

“Ayşegül Tatilde”, “Ayşegül Pazarda” kitap dizilerini anımsatırcasına, “Rikki Kapodokya’da”, “Rikki Diyarbakırda”, “Rikki Trabzonda” serilerini art arda seyrediyoruz. Bu kadar yararlı (!) işler beceren, büyük işlere imzasını atan Amerikalımızın bozuk Türkçe’si, kötü aksanı sorun edilmemesi gerekir sanırım.

You cannot copy content of this page