Lula Da Silva kimdir? Nerelidir? Lula Da Silva Türkiye, Luiz inacio Lula da Silva kimdir?

31.10.2022
Lula Da Silva kimdir? Nerelidir? Lula Da Silva Türkiye, Luiz inacio Lula da Silva kimdir?

Lula Da Silva kimdir? Nerelidir? Lula Da Silva Türkiye, Luiz inacio Lula da Silva kimdir?

Luiz Inácio Lula da Silva veya tanınan kısa adıyla Lula, Brezilyalı siyasetçidir.

2002’de Brezilya Devlet Başkanı seçildi. 1 Ocak 2003 tarihinde devlet başkanlığı görevini devraldı.

Brezilya İşçi Partisi’nin kurucu üyesidir. Portekizcede Kalamar anlamına gelen “Lula” takma adını daha sonradan resmi adına dahil etti.

Lula da Silva, 2011’e kadar sekiz yıl boyunca Brezilya’da devlet başkanlığı yaptı.

Eski bir metal işçisi ve sendika lideri olarak 1970’lerdeki grevler sırasında adını duyurdu. Bu eylemlerde Brezilya’daki askeri otorite hedef alınıyor ve daha yüksek ücretler talep ediliyordu.

Başkanlığı sırasında kaynakları eğitim ve kalkınmaya yönelik kullanarak Brezilya’da yoksulluk düzeyini geriletmeyi başarmıştı.

2016’da savcılık, Lula da Silva ve eşi hakkında yolsuzluğa karışma suçlamasıyla dava açılması için mahkemeye başvurdu. 2017’de 9 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. 2018 yılında hapse girdi ama mahkumiyeti daha sonra düştü.

Lula ise görevini kötüye kullanma suçlamalarını reddetti ve davanın siyasi olduğu olduğunu savundu.

Lula, 2018 yılındaki seçimlerde hapiste olduğu ve aday olamayacağı için yarışamadı. Mensubu olduğu İşçi Partisi’nden Fernando Haddad, Lula’nın yaptığı gibi solcu seçmenleri ikna edemedi.

Ana akım siyasetçiler hakkında yaygın olan hoşnutsuzluk ve İşçi Partisi’ni lekeleyen yolsuzluk skandallarına duyulan öfkeyle beraber, aşırı sağcı bir milletvekili ve emekli bir subay olan Jair Bolsonaro göreve getirildi.

Brezilya’da halk devlet başkanlığı seçiminin ikinci turu için Pazar günü sandık başına gitti.

Solcu aday Luiz Inácio Lula da Silva veya kısa adıyla Lula, ülkenin mevcut lideri Jair Bolsonaro’yu geride bırakarak seçimlerin galibi oldu.

Yüzde 99 oranında sayılan oyların yüzde 50,83’ünü Lula aldı.

Yeni devlet başkanı 1 Ocak 2023’te görevi devralacak.

Lula yaptığı ilk konuşmada, en acil görevin açlığı bitirmek olduğunu söyledi, halkın iyi yaşamak ve yeniden umuda sahip olmak istediğini kaydetti. Lula Amazon ormanlarındaki tahribata da son verileceğini belirtti.

Ülkenin sağcı lideri Jair Bolsonaro, solcu rakibi Luiz Inacio da Silva ile yarıştığı seçimlerin “iyilikle kötülük” arasında bir savaş olacağını söylüyordu.

Eski cumhurbaşkanı Lula ise kamuoyu yoklamalarında önde görünüyordu ve bu yarışı “demokrasi ve otoriterlik arasında” bir mücadele diye niteliyordu.

Seçim sonuçlarının açıklanmaya başlamasıyla Lula destekçileri sokaklara akın etti. Zaferin kesinleşmesiyle sokaklara coşku hakim oldu.

You cannot copy content of this page