Jorge Jesus kimdir? Jorge Jesus kaç yaşında? Jorge Jesus kariyeri, başarıları? Jorge Jesus eşi kimdir?

27.10.2022

Jorge Jesus kimdir? Jorge Jesus kaç yaşında? Jorge Jesus kariyeri, başarıları? Jorge Jesus eşi kimdir?

Jorge Fernando Pinheiro de Jesus, Portekizli teknik direktör ve eski futbolcudur.

Süper Lig ekiplerinden Fenerbahçe’yi çalıştırmaktadır.

Geçmişte Benfica, Sporting CP ve Flamengo gibi kulüplerde teknik direktörlük yapmıştır.

Sarı lacivertliler, yaptığı açıkkamada, “Kariyeri boyunca 3 farklı ülkede 4’ü lig şampiyonluğu olmak üzere 19 majör kupa kazanan dünyaca ünlü Portekizli teknik direktör Jorge Jesus, önümüzdeki 1 sezon boyunca Fenerbahçemizin başında” dendi ve başarıları ile göz kamaştırmaya başladı.

Felgueiras, Setubal, Guimares, Belenenses gibi takımları çalıştıran Jorge Jesus‘un vitrine çıkışı ise Braga’nın başına geçmesi ile oldu. 12’den fazla takım çalıştıran ve 16 kupa kaldıran Jorge Jesus son olarak Benfica’yı çalıştırmıştı.

Teknik direktörlük kariyerine Portekiz alt ligi ekiplerinden Amora’da başlayan Jesus 90-93 yılları arasında bu takımın başında yer aldı. Sonrasında Felgueiras, Setubal, Guimares, Belenenses gibi takımları çalıştıran Jorge Jesus’un vitrine çıkışı ise Braga’nın başına geçmesi ile oldu. 12’den fazla takım çalıştıran ve 16 kupa kaldıran Jorge Jesus son olarak Benfica’yı çalıştırmıştı.

Jorge Jesus, 24 Temmuz 1954 yılında Portekiz’in Amadora şehrinde dünyaya geldi. Futbolculuk hayatında Belenenses, Farense, Benfica Castelo Branco gibi takımlarda top koşturan ancak istediği başarılara ulaşamayan Portekizli, teknik adamlık kariyerinde ise fark yaratmayı başardı. Portekiz’de uzun süre alt seviye takımlarda çalışan Jesus, 2008 yılında göreve başladığı Braga’daki performansıyla adını Avrupa futboluna duyurdu.

You cannot copy content of this page