Turgay Tanülkü kimdir? Turgay Tanülkü nereli? Turgay Tanülkü hayatı!

26.10.2022

Turgay Tanülkü kimdir? Turgay Tanülkü nereli? Turgay Tanülkü hayatı!

Turgay Tanülkü (d. 18 Temmuz 1953, Uşak), Türk sinema, dizi ve tiyatro oyuncusudur. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümünden 1976’da mezun oldu. Aynı yıl Ankara Devlet Tiyatrosu’nda göreve başladı.

Turgay Tanülkü 1970-71 döneminde Leningrad’da Tiyatro Akademisi’nin drama kurslarına katıldı ve Psikojimnastik eğitimi aldı. Turgay Tanülkü; körler okulu, çocuk ıslahevleri ve Türkiye’de 8 bölge cezaevinde tiyatro grupları kurdu. Turgay Tanülkü Hâlen kurduğu gruplarla çalışmalarını sürdürüyor.

Turgay Tanülkü 1987-89 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Sahne ve Görüntü Sanatları Tiyatro Anasanat Dalı Oyunculuk Bölümünde rol ve sahne dersleri verdi. Sanatçı 1984’te Konya’da Uluslararası Reji Ödülü aldı.

Turgay Tanülkü 1988-89 döneminde, Ankara Yarı Açık Cezaevi Oyuncuları’nın oynadığı Yasalar ve İnsanlar ve Misafir adlı oyunlarla, reji dalında Alman Yeşiller Partisi Barış Ödülü’nü aldı.

Ayrıca Turgay Tanülkü meslek hayatı boyunca birçok sinema, televizyon ve seslendirme çalışması da yapmıştır.

Turgay Tanülkü Hâlen Devlet Tiyatroları sanatçı kadrosunda yer almaktadır.

Turgay Tanülkü Kurtlar Vadisi dizisinde canlandırdığı Şahin Ağa karakteri ile hafızalara kazınmıştır.

Turgay Tanülkü 2015-2021 yılları arasında atv’de yayımlanan Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde yine Şahin Ağa adlı karakteri canlandırdı. 1988-89 döneminde, Ankara Yarı Açık Cezaevi Oyuncularının oynadığı Yasalar ve İnsanlar ve Misafir adlı oyunlarla, reji dalında Alman Yeşiller Partisi Barış Ödülünü aldı. Ayrıca meslek hayatı boyunca birçok sinema, televizyon ve seslendirme çalışmaları da yapmıştır. Halen Devlet Tiyatroları sanatçı kadrosunda yer almaktadır.

You cannot copy content of this page