Misyon Koruma Sınavı 2022

Misyon koruma sınavı, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan personelin yurtdışındaki Türk Büyükelçilikleri’ne, Başkonsoloslukları’na veya Daimi Temsilcilikleri’ne görevlendirilmeleri için yapılan bir tür seçme sınavıdır.

En son misyon koruma sınavı 2020 yılında yapıldı, bu sınav genel olarak 2 yılda 1 defa yapılır, sıradaki sınavın 2022 yılında yapılacağı değerlendirilmektedir.

İki aşamalı bu sınavı kazanan polisler, Dışişleri Bakanlığı’nın hazırlayacağı kararname ile çeşitli ülkelerdeki temsilciliklere iki yıl görev yapmak üzere atanırlar. Emniyet personeli bu görev süresince Dışişleri Bakanlığı personeli olarak , Güvenlik Ataşesi olarak görev yapar ve diplomatik pasaport almaya hak kazanır.

Yazılı sınav:

Toplam 100 sorudan ibaret olup, MEB tarafından yapılmaktadır. Soru dağılımları;
İnsan Hakları (%10)
Anayasa ve İdare Hukuku (%10)
Polisi ilgilendiren mevzuat (%20)
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi (%10)
Protokol Bilgisi (%10)
Silah Bilgisi (%20)
Güncel ve Kültürel Konular (%10)
Yabancı Dil (%10)

Mülakat: Sonucu belirleyen aşamadır. Genel görünümün yanı sıra davranış biçimi ve konuşma rahatlığı gibi yeterlilikler sınanır.

Sınav soruları 28.07.2020 tarihinde ÖSYM sitesinde yayınlanacak olup, MİSYON KORUMA mobil uygulamasından sınava hazırlanan bir çok kullanıcının sınavının güzel geçtiğine dair geri dönüşleri olmuştur. Sınava giren üyelerimizin genel yorumları sınavın çok zorlayıcı olmadığı ve güzel geçtiği yönündedir. Sınava giren tüm arkadaşlarımıza başarılar diliyor, güzel sonuçların gelmesini temenni ediyoruz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=kusoqlu.misyonkoruma