Pınar Selek Babası kimdir? Alp Selek kimdir, nerelidir? Kaç çocuğu var? Vikipedi

31.10.2023

Pınar Selek Babası kimdir? Alp Selek kimdir, Alp Selek nerelidir? Alp Selek Kaç çocuğu var? Alp Selek Vikipedi

Pınar Selek’in avukatı ve babası Alp Selek zaman zaman gündeme gelen isimler arasındadır. Alp Selek avukattır. Geçmiş dönemde milletvekilliği dahil bir çok görevde bulunmuştur.

Pınar Selek kimdir, nereli? Babası kimdir?

Pınar Selek, Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji bölümünde lisans ve yüksek lisans eğitimi aldıktan sonra doktorasını Strazburg Üniversitesi’nde tamamladı. Aynı zamanda École Normale Supérieure’den fahri doktora unvanını aldı ve şu anda Fransa’da yaşamaktadır. 1971 yılında İstanbul’da doğan Pınar Selek, Notre Dame De Sion Lisesi’nden mezun olduktan sonra 1996 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji bölümünden tezi olan “Babiali’den İkitelli’ye, Mürekkep Kokusu’ndan Plazalara” başlıklı çalışmasıyla birincilikle mezun oldu. Aynı üniversitede sosyoloji yüksek lisansını tamamladı ve Fransa’da Sophiantipolis UDEL Üniversitesi’nde ekonomi-politik dersleri aldı. Üniversite yıllarında, sokak çocukları, seks işçileri, Romanlar ve eşcinsellerle ilgili çalışmalarıyla dikkat çekti.

Pınar Selek ayrıca “Su Damlası” (2008, Özyürek Yayınları), “Siyah Pelerinli Kız” (2009, Şahmaran Yayınları) ve “Yeşil Kız” (2010, Özyürek Yayınları) adlı üç masal kitabına da imza atmıştır.

1998 yılında Eminönü’ndeki Mısır Çarşısı’nda meydana gelen patlamada 7 kişi ölmüş ve 127 kişi yaralanmıştı. Bu olayla ilgili dava sürecinde, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, patlamanın sebebini belirleyemediği gerekçesiyle Pınar Selek’i beraat ettirdi. Ancak Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Selek’in “sosyolojik araştırma yapma” gerekçesiyle silahlı terör örgütü üyeleri ile temas kurduğu ve örgütün amacı doğrultusunda patlamayı gerçekleştirdiğine dair iddialarla beraat kararını bozarak “devlet güvenliğine karşı suç” suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, bu karara itiraz etti ve patlamanın nedeninin tam olarak belirlenemediği gerekçesiyle İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin beraat kararının yerinde olduğunu savundu. Ancak Yargıtay Ceza Genel Kurulu, başsavcılığın itirazını reddederek 9. Daire’nin kararının yerinde olduğuna hükmetti.

You cannot copy content of this page