Kadın Jandarma Nasıl Olunur 2023? Kadın Jandarma Olma Şartları Nedir? Boy Kilo Kaç Olmalı?

07.05.2023

Kadın jandarma olmak için Jandarma Genel Komutanlığı’nın internet sitesinde yer alan “Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı” sayfasından başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvurular genellikle yılda iki kez açılmaktadır. Başvuru aşamasında sağlık durumu, fiziksel yeterlilik ve güvenlik soruşturması gibi unsurlar göz önünde bulundurulur. Başvurusu kabul edilen adaylar, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı’nda eğitim alırlar ve eğitimi başarıyla tamamlayanlar jandarma rütbesiyle görev yapmaya hak kazanırlar.

Bununla birlikte Kadın jandarma olmak isteyenlerin, mesleğin gerektirdiği disiplin, cesaret, özveri ve sorumluluk duygularına sahip olmaları, fiziksel olarak da güçlü ve dayanıklı olmaları gerekmektedir. Ayrıca, iletişim becerileri ve insan ilişkilerinde başarılı olmaları da önemlidir.
Kadın Jandarma Subay ve Kadın Jandarma Astsubay olmak isteyen adayların lisans mezunu olması ve KPSS P3 puan türünden en az yıllara göre değişmekle birlikte 65-70 arası puan almak gereklidir. Ayrıca; Lisans mezunları için yaş sınırı 27, Lisansüstü mezunlar için ise yaş sınırı 32’dir. Kadın Jandarma Subay olarak TSK’ya başvuru yapacaksanız aşağıdaki şartlara uygun olmanız gereklidir.

You cannot copy content of this page