Konya İftar Çadırları 2023, Konya İftar Çadırı 2023 Nerede?

22.03.2023
Konya İftar Çadırları 2023, Konya İftar Çadırı 2023 Nerede?

Konya İftar Çadırları 2023, Konya İftar Çadırı 2023

İftar bilgileri internette yazan bilgilerdir, gitmeden önce muhakkak ilgili belediyeyi arayıp sorunuz, bilgi alınız.

İftar çadırı, Müslümanları oruç tutarak geçirdikleri Ramazan ayında iftarlarını açmaları için kurulmuş büyük çadıra verilen ad. Şehirlerin belirli noktalarında belediyeler, dernek ve vakıflar ya da hayırseverler tarafından finanse edilir. İçinde bedava yemek dağıtımı yapılır.

Ramazan ayı bereket, rahmet ve gufran ayı olarak anılır. Bu ayda Allah’ın rahmetiyle insanları kuşattığına inanılır. Bu ayda Allah’ın, günahları bağışladığına ve duaları kabul ettiğine de inanılır. 

Hazreti Muhammed’in, bir gün şöyle buyurduğu söylenir: ‘Size bereket ayı Ramazan geldi. Bu ayda Allah sizi kuşatıp rahmetini indirir. Günahları bağışlar, duaları kabul eder. Allah bu ayda sizin hayır hususunda yarışmanıza bakar ve sizinle meleklerine karşı iftihar eder. Allah’a hayır ameller takdim ediniz. Şâkî (günahkar), bu ayda Allah’ın rahmetinden mahrum olan kimsedir.’ 

Bu ayda Müslümanların, daha önce işlemeye devam ettikleri kötülüklerden ve günahlardan uzak durması beklenir. Ancak, oruç tutmak sadece yemekten, içmekten uzak kalmak değildir. Aynı zamanda dili, gözü, kulağı ve diğer organları kötülükten korumak da gerekmektedir.

Ramazanın bereketi ve manevi hazzı iftar çadırlarında hissediliyor. Kimi belediyeler çeşitli etkinliklerle vatandaşın keyifli bir ramazan geçirmesi için hizmet veriyor. İftar çadırları yaklaşık 500 ile 2000 kişiye hizmet veriyor.

Konyada iftar çadırı genelde Mevlana Meydanı’nda kurulmaktadır.

You cannot copy content of this page