Fitre Nedir? Bir Ailede Fitre Nasıl Hesaplanır? Fitre Kimlere Verilir? 4 Kişilik Aile Fitre Ne Kadar 2023?

22.03.2023

Fitre Nedir? Bir Ailede Fitre Nasıl Hesaplanır? 2022 Fitre Miktarı Ne Kadar?

Fitre Nedir? Bir Ailede Fitre Nasıl Hesaplanır? Fitre Kimlere Verilir? 4 Kişilik Aile Fitre Ne Kadar 2022?

Fitre Tüm Aile bireyleri için ihtiyaç sahiplerine verilir, yani bir aile de 4 kişi var ise 2023 yılı fitre miktarı 70 TL olduğu için 4×70 280 TL fitre vermeleri lazım.

Türkçede fitre şeklinde söylenen fıtır sadakası temel ihtiyaçların dışında yeterli miktarda mala sahip olan her müslümanın ramazanda vermesi vacip olan bir sadakadır. Fitre kişi başına verilir. Ailedeki bütün bireylerin fitresini büyüklerden biri verir.

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda 2023 fitre bedeli belli oldu. Açıklama şu şekilde;”Konu ile ilgili hadis-i şerifler, mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak ülkemizde 2023 yılı fitre miktarının 70 TL olarak belirlenmesine, bu meblağın nakdi olarak verilebileceği gibi gıda vb. maddelerden aynî olarak da verilebileceğine, belirlenen bu meblağın, aynı zamanda günlük oruç fidyesi bedeli olduğuna, bunun yanında her bir mükellefin, kendi ekonomik durumunu ve günlük gıda harcamalarını göz önünde bulundurarak belirleyeceği bir meblağı fitre olarak verebileceğine, oy birliği ile karar verildi.”Buna göre; 2023 yılı fitre tutarı günlük 70 TL olarak belirlendi.

Günümüzde fıtır sadakası miktarının belirlenmesinde, kişinin bir günlük (iki öğün) normal gıda ihtiyacını karşılayacak miktarın ölçü alınması daha uygundur. Kişi dinen zengin sayılanlara, usûlüne (anne, baba, dedeler ve nineler), fürûuna (çocuk ve torunlar) ve eşine fıtır sadakası veremez.

Kişi, kendisinin ve küçük çocuklarının fitrelerini vermekle yükümlüdür. Hz. Peygamber, köle-hür, büyük-küçük, kadın-erkek her müslümana fitrenin gerektiğini ifade etmiştir (Ebû Dâvûd, Zekât, 20). Fıtır sadakasının vacip olma zamanı Ramazan bayramının birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir.

You cannot copy content of this page