Deniz Ülke Arıboğan kimdir? Kaç yaşında? Deniz Ülke Arıboğan eşi kimdir?

17.03.2023

Deniz Ülke Arıboğan 21 Ocak 1965’te İstanbul’da dünyaya gelmiştir.

Kendisi Oxford Üniversitesi Harris Manchester College CRIC (Çatışma Çözümü Merkezi) kıdemli üyesidir.

Doğuş Üniversitesi Mütevelli Heyet Danışmanı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde tamamladı. Daha sonra Üniversite eğitimini Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirerek mezun olmuştur. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde lisansüstü eğitimini tamamlamıştır.

1987 yılında ise uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi alanının duayenlerinden Prof. Dr. Esat Çam’ın asistanı olarak akademik hayata girmiştir. 1993 yılında doktor, 1998 yılında doçent unvanlarını alan Arıboğan İskoçya St. Andrews Üniversitesi’nde Uluslararası Güvenlik Okulunu bitirerek terör ve güvenlik konularında uzmanlaşmıştır.

2002 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde göreve başlamıştır. 2003 yılında aynı üniversitede uluslararası ilişkiler alanında profesör unvanı almıştır.

Deniz Ülke Arıboğan 2002-2004 yılları arasında International Studies Association / CISS Başkan Yardımcılığı, 2002-2006 yılları arasında da İstanbul Bilgi Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü, 2006-2007 yılları arasında Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Rektör Yardımcılığıyapmıştır.

2007-2010 yılları arasında da Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü olarak görev almasının ardından 2016-2017 yılları arasında Oxford Üniversitesi St. Antony’s College’de misafir öğretim üyesi olarak görev yaptı.

2018-2022 yılları arasında ise Üsküdar Üniversitesi’nde Rektör Danışmanı, İTBF Dekanı, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı Başkanı / Politik Psikoloji Merkezi Kurucu Müdürü olarak görev yapmıştır.

Şuanda ise Oxford Üniversitesi Harris Manchester College CRIC 27 Kasım 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Çatışma Çözümü Merkezi) kıdemli üyesi olarak ve Doğuş Üniversitesi Mütevelli Heyet Danışmanı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır. Çok sayıda yayınlanmış ulusal ve uluslararası makalesi bulunmaktadır.

On üç kitabı bulunmakla birlikte aynı zamanda Albert Einstein tarafından kurulan Dünya Sanat ve Bilimler Akademisi’ne seçilen ilk seçilen iki Türk akademisyenden birisi olarak tanınmıştır.

You cannot copy content of this page