Prof Dr Şükrü Ersoy kimdir? Şükrü Ersoy vikipedi

24.02.2023

Prof dr. Şükrü Ersoy kimdir, nerelidir?

Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Ersoy’un ana bilim dalı geotekniktir. Prof. Dr. Şükrü Ersoy’un Eğitim Bilgisi;

Lisans: 1976 – 1980 İstanbul Üniversitesi, Yerbilimleri Fakültesi, Jeoloji Mühendisliği, Türkiye Yüksek Lisans: 1983 – 1984 Yıldız Teknik Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Jeoloji, Türkiye, Doktora: 1984 – 1989 İstanbul Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Jeoloji, Türkiye

6 Şubat günü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7,7 ve son olarak öğle saatlerinde Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde saat 13.24`te 7,6’lık iki büyük deprem meydana geldi.

Deprem öncesinde Hatay’da konferans veren ve uyaran Ersoy “20 gün önce de Hatay’daydım ve deprem konusunda bir konferans vermiştim. Buranın büyük bir depreme gebe olduğunu tarihsel sürecin bunu söylediğini söylemiştim…” dedi.

Deprem sonrasında ise, “Sabah ilgili yetkililerle görüştüğümde ‘Haklıymışsın’ dediler. Keşke haksız olsaydım ama bu bölgenin yüksek bir potansiyeli var. Bu deprem Doğu Anadolu Fayı dediğimiz Bingöl Karlıova ile Hatay arasındaki bir bölgede yani 600 kilometrelik fay zonunun batı ucunda meydana geldi.”

“Zaman zaman Kahramanmaraş’ta 4 büyüklüğünde depremler oluyordu ama bu fay zonunda en büyük depremini yaşadık. Kapasitesi bu zaten.” diyen Ersoy bu depremin beklenen bir deprem olduğunu da belirtti.

Kahramanmaraş merkezli depremden sonra yaptığı açıklamada Prof. Şükrü Ersoy, “Ben Hataylıyım şu anda enkazda yakınlarımda var. 20 gün önce ben Hatay’da deprem konusunda bir konferans vermiştim. Buranın büyük bir depreme gebe olduğunu, tarihsel süreçlerin bunu söylediğini anlatmıştım. Sabah yetkililerle görüştüğümde ‘haklıymışsın’ dediler. Keşke haksız olsaydım. dedi.

You cannot copy content of this page