Pagan nedir? Paganlar neye tapar?

23.02.2023

Pagan nedir? Paganlar neye tapar?

Paganizmde tek Tanrı inancı yoktur. Evrendeki her canlı ve her cisim Tanrının bir yansımasıdır. Dünyanın ve evrenin sonsuz olduğuna inanan paganların çoğu reeenkarnasyona inanır. Paganizm, en iyi şekilde, doğanın yüceltilmesini temel alan bir grup din ve dinsel gelenek olarak tanımlanır. Tıpkı Hinduizm’deki gibi, tek bir kurucusu, kutsal kitabı ya da dinsel felsefesi yoktur. Ne var ki çoğu Pagan doğal dünyanın kutsal karakterine inanır ve Paganizm sık sık bir “Yeryüzü dini” olarak tanımlanır.

Zeus, Herkül, Afrodit denildiği zaman insanların büyük bölümü, bunların ne olduğuna dair fikir sahibiler.

Hristiyanlık öncesinde pagan inancının hakim olduğu dönemlerde eski Yunan tanrılarına ait olduğuna inanılan ve günümüzde “Yunan mitolojisi”nin ayrılmaz parçası olan bu isimler halen Türkiye’de bile birçok mekana, işletmeye isim olarak konuluyor.

Keza son yıllarda M.S. 9 ve 10. yüzyıllarda Avrupa kıyılarını talan eden Vikinglere dair filmlerin artmasıyla “İskandinav mitolojisi”nin kahramanları olan Odin, Thor’un adlarının da Zeus gibi bilinir olmasını sağladı.

İskandinav ve Germen mitolojisi içerisinde yer alan “Elfler” adlı periler, Yüzüklerin Efendisi filmi ile dünyanın dört bir yanında bilinir oldu.

Tarihte her toplumun kendine göre bir mitolojisi, hikayeleri olsa bile bunların pek azı bir Yunan, Mısır ya da İskandinav mitolojisi gibi biliniyor.

Mitoloji kelime anlamı olarak mitleri (doğaüstü varlıkları kişileri konu alan uydurulmuş kurmacalar, halk hikayeleri), doğuşlarını, anlamlarını yorumlayan, inceleyen bilim dalı.

Köklü bir geçmişi olan Türklerin de bir mitolojisi vardı.

Edebiyat öğretmenliğinin yanı sıra edebiyat, tarih konularında araştırmalar yapan, Osmanlı’dan Latin harflerine çevirileri bulunan Merve Köken’in Karakarga Yayınevi’nden yeni çıkan “Türk Mitolojisi” adlı kitabında Türk halklarının özellikle İslam öncesindeki inançlarında yer alan tanrılara ve doğaüstü varlıklara dair bilgiler yer aldı.

You cannot copy content of this page