Başak Purut kimdir? Nereli? Kaç yaşında? Ermeni mi? Eşi kimdir?

22.02.2023

Başak Purut, 23 Kasım 1975 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Sözlük yazarlarının yazmış oldukları içeriklerin, editörler tarafından seçilerek; fotoğraf, video ve GIF desteği ile beraber 2016 yılının Mart ayından itibaren okuyucuyla buluşturulduğu platform olan Ekşi Şeyler’in de kurucusu olan Purut aynı zamanda video paylaşım sitesi 59saniye’nin yöneticisi ve ortağıdır. 2003 yılından bu yana da Purut Avukatlık Bürosu’nun sahibi ve yöneticisi olarak çalışmakta, Purut, Lise eğitimini Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nde, üniversite eğitimini ise İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlamıştır Purut, üniversitenin ardından Marmara Üniversitesi Avrupa Birliği Enstitüsü’nde Avrupa Birliği Hukuku üzerine yüksek lisansı tamamlamıştır. Üniversite sonrasında 2002 yılına dek Tekfenbank’ta hukuk danışmanı olarak çalıştı. 3 Kasım 2002’de Ekşi Sözlük’e “yazar” olarak katılan Purut, 2015 yılının Mayıs ayında site kurucusu Sedat Kapanoğlu’nun ABD’ye taşınmasıyla site yönetiminin başına geçti. Başak Purut, 2012 yılından beri video paylaşım sitesi 59saniye’nin de ortağı ve başkan yardımcısıdır.

2003 yılında Başak Purut Hukuk Bürosu’nu kurarak şirketlere danışmanlık ve avukatlık hizmeti vermeye başlamıştır. 2008 yılında, Blogger’ın Türkiye’den erişiminin engellenmesi sonrasında, maddi ve manevi zarara uğrayan blog yazarlarına bedelsiz olarak hukuki danışmanlık yapmayı teklif etti. Başak Purut, aynı zamanda çeşitli konferans, etkinlik ve TV programına konuşmacı olarak görev yapmakta.Ekşi Sözlük’te “kanzuk” ismi ile ün kazanmıştır.

Ekşi Sözlük CEO’su Başak Purut ve eşi Alexandra Purut’un oğlu geçtiğimiz aylarda sağlıklı bir şekilde dünyaya geldi.Başak Purut yaptığı Instagram paylaşımıyla oğlunu sabırsızlıkla beklediğini söylemişti. Çift, dünyaya yeni gelen bebeklerinin adını Leo koydu.

You cannot copy content of this page