Şirin Payzın eşi Turgay Gümüş kimdir? Şirin Payzın kimdir?

20.02.2023

Şirin Payzın eşi Turgay Gümüş kimdir? Şirin Payzın kimdir?

1988 yılında babasını kaybetmesinin ardından Türkiye’ye geri dönen Şirin Payzın, İstanbul Üniversitesi Filoloji Bölümü’nde yarım dönem okumuş, ardından bu okulu bırakarak Ankara Bilkent Üniversitesi’nde Sanat Tarihi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir.

Üniversite eğitimini New York Üniversitesi’nde tamamlamasının ardından Birleşmiş Milletler’ deki Türkiye daimi temsilciliğinde çalışmaya başladı. Ardından Show TV bünyesinde çalışmaya başlayan Şirin Payzın, 1994-1999 yılları arasında ATV ana haber bülteni kadrosunda diplomasi muhabirliği yaptı.

ATV ve Sabah gazetesi adına gittiği yurtdışındaki pek çok haber sırasında devlet başkanlarıyla özel röportajlar gerçekleştirdi.

1997 yılında dönemin Libya lideri Muammer Kaddafi ile gerçekleştirdiği özel röportaj sayesinde Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yılın Röportajı Ödülü’nü aldı.

Babası Makedon asıllı, annesi ise Kırım göçmeni olan Şirin Payzın 1968 yılında İstanbul‘da dünyaya geldi. Babası gazetecidir.

1987 yılında üniversite eğitimi için Fransa’ya giden Şirin Payzın babasının ölümü üzerine Türkiye’ye geri dönmek zorunda kaldı. İstanbul Üniversitesi Filoloji Bölümü’nde yarım dönem okuyan ünlü sunucu ardından Bilkent Üniversitesi’ de Sanat Tarihi ve İşletme okudu.

Son olarak üniversite eğitimini New York Üniversitesi’nde tamamlamıştır.

1999 yılında Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Ali Ahmet Acet ile evlenmiş fakat daha sonra boşanmıştır. Şirin Payzın çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca bilmektedir. Üniversite sonrası iş hayatında Birleşmiş Milletler’ de bulunan Daimi Temsilciliğimiz’ de göreve başlamıştır.

Televizyoncu Ufuk Güldemir’in bir arkadaşı ile tanışması vesilesiyle Show TV’de çalışmaya başlamıştır.

1994 ile 1999 arası ATV’de diplomasi muhabirliği yapmıştır. 1997 yılında Libya Lideri Muammer Kaddafi ile yaptığı röportajla Türkiye Gazeteciler Cemiyeti “Yılın Röportajı” ödülünü kazanmıştır.

1999 yılında CNN Türk’e geçen Şirin Payzın burada çeşitli programlar ve belgeseller hazırlayıp sundu.

You cannot copy content of this page