Ulaş Bardakçı kimdir? Ailesi?

19.02.2023

Ulaş Bardakçı kimdir? Ailesi?

Ulaş Bardakçı ya da tam adıyla Rasih Ulaş Bardakçı 1947 yılında Nevşehir, Hacıbektaş’ta dünyaya geldi.

TİP, FKF, Devrimci Gençlik, THKP-C gibi örgütlerde faaliyet göstermiş sosyalist ve politik aktivist olarak bilinen Ulaş Bardakçı, İlk ve orta öğrenimini bitirdikte sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ni kazandı. Üniversite öğrenciliği sırasında amaçlarını “devrim” olarak niteleyen sol ideolojilerle tanışan Bardakçı, Sosyalizm’i benimsedi ve FKF ile TİP içinde bulundu.

Ulaş Bardakçı, 6 Ocak 1969’da Amerika Birleşik Devletleri’nin Ankara büyükelçisi Robert Komer’in otomobilinin yakılması eylemine katıldı.

Ulaş Bardakçı, 1970 sonlarında Mahir Çayan’la birlikte THKP-C’nin kurulması çalışmalarında yer aldı.

THKP-C’nin ilk silahlı eylemlerine katılan Ulaş Bardakçı, 1971’in Şubat ayında THKP-C’nin ilk eylemi sayılan eyleme katıldı. Söz konusu eylem; Ankara’da Ziraat Bankası Küçükesat Şubesi’nin soyulmasıdır.

17 Mayıs 1971 tarihinde yakalanan Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO) önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın serbest bırakılmaları için İsrail Baş Konsolosu Efraim Elrom’un kaçırılması eyleminde Mahir Çayan ve Hüseyin Cevahir ile birlikte yer alan Ulaş Bardakçı, taleplerinin yerine getirilmemesi sebebiyle İsrail Başkonsolosu Efraim Elrom’u öldürdüler.

Başlatılan Balyoz Harekâtı sırasında yakalanan Ulaş Bardakçı, dava devam ettiği sırada 29 Kasım 1971’de Maltepe Cezaevi’nden, THKP-C’den Mahir Çayan, Ziya Yılmaz ile THKO’dan Cihan Alptekin ve Ömer Ayna ile birlikte tünel kazarak firar etti.

Ulaş Bardakçı kaçtıktan sonra da İstanbul’da faaliyetlerine devam etti.

Ulaş Bardakçı, 19 Şubat 1972 tarihinde saat 07:00’de İstanbul’un Arnavutköy ilçesinde kaldığı eve düzenlenen operasyonda öldü. Ulaş Bardakçı öldüğünde 25 yaşındaydı.

You cannot copy content of this page