Prof. Dr Osman Can kimdir? Nereli? Kaç yaşında? Prof. Dr. Osman Can Biyografi

19.02.2023

Prof. Dr Osman Can kimdir? Nereli? Kaç yaşında? Prof. Dr. Osman Can Biyografi

Osman Can 15 Şubat 1968’de Iğdır’da dünyaya geldi. Türk yazar, akademisyen, eski Anayasa Mahkemesi raportörü ve milletvekili olarak bilinmektedir.

Prof. Dr. Osman Can, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Anayasa Hukuku alanında ders vermektedir. Üniversite eğitimini 1992’de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olarak tamamladı.

Kariyerine 1993 yılında Erzincan Hukuk Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı. Yüksek Lisansını ise Almanya’nın Köln Üniversitesinde 1997’de yaptı 2000 yılında ise doktorasını tamamladı.

Temmuz 2002 tarihinde Anayasa Mahkemesine Raportör-Hâkim olarak atandı. Bu süre zarfında Türkiye’de anayasa hukuksal davalarda Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’nca raportör olarak görevlendirildi.

Prof. Dr. Osman Can, 2003 yılında Türk-Alman Kamu Hukukçuları Forumunu kurmuştur daha sonra ise Türkiye Koordinatörlüğünü üstlendi

. 2006 yılında Bilim Jürisi tarafından oybirliğiyle doçentliğe layık görülen Osman Can 2010 yılında Demokrat Yargı derneğinin kuruluşunda görev aldı. 2010 yılında Hukukçular Derneği’nce Türkiye’de “yılın hukukçusu” ödülüne layık görülmüştür. Ekim 2010 itibariyle Mahkemeden ayrıldı. Yeni Anayasa Platformunun oluşumuna katıldı. 2011 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından “yılın fikir adamı” ödülüne layık görüldü. 2011 Temmuzunda Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Anayasa Hukuku Anabilim Dalında öğretim üyeliğine başladı. AK Parti 4. Olağan Kongresinde AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. 30.4.2013 itibariyle Anayasa Hukuku Profesörü olmuştur.

You cannot copy content of this page