Stelyo Berberakis kimdir ? Vikipedi? Hastalığı

18.02.2023

Stelyo Berberakis kimdir ? Stelyo Berberakis Vikipedi? Stelyo Berberakis Hastalığı

Ankara doğumlu olan Stelyo Berberakis, gençlik yıllarını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversite eğitimi için Atina’ya gitti.

Atina Üniversitesi’nde Gemi İnşaat Mühendisliği okurken, Özdemir Kalpakçıoğlu ve Özgen Acar’a asistanlık yaparak gazeteciliğe başladı.

Atina muhabirlerine asistanlık yapmasının ardından Cumhuriyet gazetesinin Atina muhabiri olan Berberakis, bu yılları “Cumhuriyet bir ekoldü” diyerek özetliyor ve ekliyor: “Ancak 80’li yıllarda Atina’dan Türk basınına Stelyo ismi ile çalışmak bayağı zordu.”

90’lı yılların başında Hürriyet gazetesi için çalışmaya başlayan Berberakis’i yine bu dönemde Kanal D’nin Atina muhabiri olarak televizyonlarda da görmeye başlıyoruz.

1996 yılında Figen Akat isimli Türk bandıralı kargo gemisinin Ege sularındaki Kardak kayalıklarına oturması ve akabinde yaşananlar nedeniyle Türkiye ve Yunanistan savaşın eşiğine geldi.

Tırmanan gerginlikte medyanın rolünü sorduğumuz Berberakis, Kardak Krizi’nin mimarının “başlı başına basın” olduğunu söylüyor.

Stelyo Berberakis’e göre, “Gazeteci olarak görevin, bayrak indirmek ya da dikmek değildir.”

1999 yılının başında PKK lideri Abdullah Öcalan’ın yakalanması sürecinde gerilen Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkiler, aynı yıl iki ülkede de yaşanan deprem felaketleri ile bir yakınlaşma dönemine giriyor. Stelyo Berberakis, yakınlaşma yıllarında iki ülke ilişkilerindeki olumlu gelişmeleri, siyasetçilerin çabalarına ek olarak, medyanın halkı değil, halkın medyayı yönlendirmesine bağlıyor.

40 yıllık kariyeri boyunca, olan biteni mümkün olduğunda tarafsız ve net bir biçimde haberleştirmeye çalıştığını belirten Berberakis, “Sipariş haberler canımı sıkıyordu” diyor. İki ülke medyasındaki genel eğilimin “tek taraflılık” olduğuna dikkat çeken Berberakis, kendisine gelen kimi talepleri “Biz haber peşinde miyiz, haber yaratma peşinde miyiz?” diye sorguladığını söylüyor.

Cumhuriyet’in ardından uzun yıllar Sabah gazetesi ve NTV için Atina muhabirliği yapan Stelyo Berberakis’in hem Türkiye hem de Yunanistan basını tarafından hedef gösterildiği oluyor. “Bir taraf seni casus olarak, öteki taraf da satılmış olarak görüyor” diyen Berberakis, bu durumu “çok rahatsız edici” ve “itici” olarak nitelendiriyor.

You cannot copy content of this page