Cem Ersever kimdir ? Cem Ersever’i kim öldürdü?

18.02.2023

Cem Ersever kimdir ? Cem Ersever’i kim öldürdü?

6 Haziran 1950’de Erzurum’da dünyaya gelen Ahmet Cem Ersever, “derin devlet” olarak adlandırılan derin bir yapının önemli isimlerinden biriydi.

Emekli Jandarma Binbaşı Cem Ersever, Ankara’da Basın Yayın Yüksek Okulu’nda bir yıl okuduktan sonra 1969 yılında girdiği Harp Okulu’ndan 1972 yılında mezun oldu.

11 Aralık 1979’da Jandarma Genel Komuranlığı tarafından İçel, Hatay, Gaziantep, Mardin, Urfa, Edirne, Kırklareli ve İzmir illerinde kaçakçılık olaylarını soruşturmakla görevlendirildi .

Yıllarca Doğu’da ve Güneydoğu’da PKK’ya karşı mücadele eden Ersever, esrarengiz biçimde öldürüldüğünde tarihler 4 Kasım 1993’ü gösteriyordu.

Pek çok operasyona önderlik eden Cem Ersever neden öldürüldü?

Bu soru günümüzde bile izaha muhtaç. Fakat derin yapılar içinde yaşanan çıkar, ya da başka sebeplerden dolayı bu tür cinayetler işleniyordu.

Nitekim 1990’lı yıllar Türkiy’nin en karanlık ve kaos yıllarıydı. Özellikle faili meçhul cinayetlerin işlendiği ve kimin ne için öldürüldüğü bilinmeyen yıllardı 90’lar…

2013 yılında TSK ile ilişiği 2001 yılında kesilen eski Jandarma Yüzbaşı Özcan Tozlu, Cem Ersever’i “Yeşil” adıyla bilinen Mahmut Yıldırım’ın değil, askerlikte birbirinin güvenliğinden sorumlu en yakın arkadaş anlamına gelen “badisinin” öldürdüğünü söyledi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde verdiği ifadede “Yeşil’in hayatta olduğunu” anlatan Tozlu, bu iddiasını yenilerken, şunları söyledi:

“Ben onu ilk olarak ‘İzci’ lakabıyla tanıdım. Daha sonra ismi ‘Yeşil’ olarak anılmaya başladı. Bir dönem Cem Ersever’i öldüren kişi olduğuna dair söylentiler çıktı. Ancak Ersever’i Yeşil değil, o dönem en yakınındaki arkadaşı öldürdü. Ben o kişiye, ‘Git itiraf et’ dedim. Hatta (Ersever’in sevgilisi Neval Boz’u kastederek) ‘O kızı neden öldürdün’ diye sordum ancak bunu itiraf etmedi. Benim bu olaya ilişkin somut bir delil elimde yok. Ancak biliyorum.”

You cannot copy content of this page