Atom bombasını kim buldu? Atom bombasını kim icat etti?

18.02.2023

Atom bombası aynı anda binlerce insanı öldürebilecek ve atıldığı bölgeye yüzyıllar boyu zarar verebilecek etkiye sahip radyasyon içeren bir bomba türüdür. Atom bombasının mucidi Robert Oppenheimer’dır. Robert, seneler sonra yüzbinlerce insanı bir anda öldüren silahı, Japonya’ya değil, Hitler’e karşı caydırıcı olsun diye icat ettiğini söylemişti. Üstelik, bu silahın kullanılabileceğini de düşünmemiş, “caydırıcı” olur diye öngörüde bulunmuştu. Ancak hiçte düşündüğü gibi olmadı.
ROBERT OPPENHEİMER KİMDİR?

Tam adı Julius Robert Oppenheimer olan fizikçi, 22 Nisan 1904 yılında dünyaya geldi. Robert Oppenheimer, bilim ve teknoloji dünyasında “ilk nükleer bombanın babası” olarak anılan, Manhattan Projesi başkanlığını yapmış Amerikalı fizikçi ve üniversite profesörüdür. Oppenheimer’in çalışmalarını yaptığı İlk atom bombası testi, 16 Temmuz 1945’te New Mexico’daki Trinity tesislerinde başarıyla patlatıldı. Robert Oppenheimer, bu bomba ile ilgili konuşurken sarf ettiği şu sözlerle çok dikkat çekmişti: “Şimdi de ben dünyaların yok edicisi oldum.”

Dünyada ilk nükleer enerji yani atom bombası ilk kez 1. Dünya Savaşı sırasında Japonya’da Hiroşime ve Nagazaki’de kullanılmıştır. Savaş sona erdikten sonra Oppenheimer, yeni oluşturulan ABD Atom Enerjisi Komisyonu’nun etkili Genel Danışma Komitesi’nin başkanı oldu. Bu pozisyonu, nükleer silahların yayılmasını önlemek, nükleer enerjinin uluslararası kontrolü ve Sovyetler Birliği ile nükleer silahlanma yarışında lobi yapmak için kullandı.

You cannot copy content of this page