Bebeklerin acıktığı ve doyduğu nasıl anlaşılır?

04.02.2023

Anne memesinden ilk günlerde salgılanan süte kolostrum denir. Bağırsak florasınının gelişimini destekler. Yeni doğan bebeklerde bu flora henüz gelişmemiş olduğu için kolostrumla sağlıklı bir flora oluşumuna zemin hazırlanır. Başını sürekli etrafında çevirerek meme aranma hareketi yapması onun acıktığı anlamına gelir. Ancak bazen bebekler bu hareketi sadece ağızlarını oyalamak için emzik istediklerinde de yaparlar.

Ağzını açıp kapatması veya dudaklarını şapırdatması hareketi meme istediğini gösterir. Yalnızca aç olduğunda değil emzik istediğinde de bu hareketi yapabilir. Parmak emme hareketi acıktığını gösteren hareketlerden biridir. Zamanla parmak emme alışkanlık haline gelebilir. Bu durumda her emme hareketi acıkma göstergesi olamaz.

Anne sütünü yeterince almış olan bebeklerin bezleri her seferinde ıslak olur. Her gün dışkılama gösteren bebeklerin aç kaldığını söylemek yanlıştır.

Yeterince beslenen yani doymuş olan bebekler ellerini ve yüz kaslarını gevşetir, uyanıkken sakin görünürler. Uyurken huzurlu bir şekilde uyurlar. El parmakları açık uyurlar. Ellerini yumruk haline getiren bebekler aç olabilirler.

You cannot copy content of this page