Ufuk Akçiğit kimdir? Ufuk Akçiğit evli mı? Eşi kim? Ailesi?

26.01.2023

Ufuk Akçiğit kimdir? Ufuk Akçiğit evli mı? Eşi kim? Ailesi?

Profesör Dr. Ufuk Akçiğit, Chicago Üniversitesi ekonomi bölümünde öğretim üyesidir ve ”Arnold C. Harberger” kürsüsüne sahiptir.

Bir makroekonomist olarak, araştırmaları ekonomik büyüme, üretim verimliliği, rekabet, özelleştirme, sanayi politikaları, firma dinamikleri, beşeri sermaye, ve inovasyon ekonomisi üzerine odaklanmaktadır.

Akademik kariyerini sürdürdüğü yurt dışından video konferans yöntemi ile sunum yapan bir diğer ekonomi profesörü Ufuk AkçiğitAkçiğit, lisansını 2003’te Koç Üniversitesi’nde tamamladı.

2009 yılında Massachusetts InstituteInstitute of Technology’deTechnology’de ‘‘Ekonomik Büyüme ve İnovasyon Politikaları’’ başlıklı teziyle ekonomi doktorasını tamamladı.

Almanya`dakidaki Halle Ekonomik Araştırma Enstitüsü’nde Araştırma Profesörü ve Araştırma Grup Başkanlığı, Boston merkezli Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu’nda, Londra merkezli Ekonomik Politika Araştırma Merkezi’nde, Washington merkezli BrookingsBrookings Enstitüsü’nde, Münih merkezli CESifoCESifo Enstitüsü’nde Araştırma Ortağı olarak görev yapıyor.

PProf. Dr. Ufuk Akçiğit, Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesi.

Chicago Merkez Bankası, Danimarka Yüksek Eğitim ve Bilim Bakanlığı, Dünya Bankası, HutchinsHutchins Verimlilik Ölçüm Merkezi, IMF, OECD, TCMB ulusal ve uluslararası birçok önemli kuruluşa proje danışmanlık yaptı.

Almanya’da MaxMax Planck-HumboldtHumboldt araştırma ödülüne layık görülen AkçiğitAkçiğit, Amerikan Ulusal Bilim Vakfı’nın genç akademisyenler için verdiği araştırma ödülünün de sahibi.

Ufuk Akçiğit ayrıca 2022 yılında Almanya’da Küresel Ekonomi Ödülü’nün (Global Economy Prize) ve Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülü‘nü de kazandı.

You cannot copy content of this page