Oya Eronat kimdir? Nereli? Oya Eronat eşi kimdir? Kaç çocuğu var? Oya Eronat danışmanı kimdir?

24.01.2023

Oya Eronat kimdir? Nereli? Oya Eronat eşi kimdir? Kaç çocuğu var? Oya Eronat danışmanı kimdir?

İnşaat mühendisi, Diyarbakır milletvekillerinden. Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Orta düzeyde İngilizce bilmektedir.

19 Ocak 1962 tarihinde Diyarbakır’ın Melikahmet Mahallesinde dünyaya geldi. İlköğrenimini Mehmetçik İlkokulunda, orta ve lise öğrenimini Ziya Gökalp Lisesinde tamamladı.

Serbest inşaat mühendisi olarak çalışmıştır. Diyarbakır Yenişehir İlçe Tanıtım ve Medya Başkanlığı görevinde bulunmuştur.

1985 yılında Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

2011 yılı seçimlerine kadar mesleğini serbest olarak devam ettirdi. Ak Parti Diyarbakır teşkilatında Yenişehir Merkez İlçe Tanıtım ve Medya başkan yardımcısı olarak görev yaptı.

Oya Eronat, 22 Temmuz 2011 Genel Seçimlerinde AK Parti Diyarbakır Milletvekili seçildi. Halen TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkan Vekili ve İnsan Hakları İnceleme Komisyon Üyesi aynı zamanda Terör ve Şiddet Olayları Kapsamında Yaşam Hakkı İhlallerinin incelenmesine yönelik kurulan alt komisyonunda görev yapan Oya Eronat, 2012 AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Kongresinde MKYK üyesi olarak seçildi. Orta düzeyde İngilizce bilen Eronat, bekâr olup, annesiyle birlikte yaşamaktadır.

You cannot copy content of this page